Sanat entegrasyonunun yabancı dil öğretimindeki rolüne dair bir eylem araştırması: Türkçe ve İngilizcenin yabancı dil olarak öğretimi örneği
An action research on the role of art integration in foreign language teaching: Examples of teaching Turkish and English as foreign languages
  1. Tez No: 593095
  2. Yazar: TUĞBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sanat entegrasyonu, sanatın başka bir disiplinin öğretimine dâhil edilmesi yoluyla daha zengin bir öğrenme ortamı oluşturan deneyimsel bir öğretim yaklaşımıdır. Bu araştırmanın amacı, sanatın yabancı dil öğretimine entegre edilmesinin öğrencilerin yaratıcılık becerisi ve motivasyonu üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması ile desenlenmiştir. Türkçe ve İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği iki ayrı sınıf için öğrenmeyi destekleyici nitelikte sanatsal etkinlikler geliştirilmiştir. Eylem araştırması sürecinde veriler uygulanan sanatsal etkinlikler, gözlem notları, araştırmacı ve öğrenci günlükleri, öğretmen ve öğrenci görüşmeleri ve öğrenci etkinlik dosyaları yoluyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular, içerik analizi yöntemi ile yorumlanmıştır. Sanatın dil öğretimine entegrasyonunun incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu eylem araştırmasında ulaşılan sonuç, sanat entegrasyonu sürecinin Türkçe ve İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretiminde öğrencilerin yaratıcılık becerisi ve motivasyonunu önemli ölçüde artırdığı yönündedir. Sanatsal etkinlikler, öğrencilerin yaratıcılık potansiyellerini farketmelerine ve özellikle üretici dil becerilerine aktarmalarına olanak sağlamıştır. Sanatsal etkinliklerle desteklenen öğrenme süreci de öğrencilerin dil öğrenmeye karşı istekliliğini kayda değer şekilde arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Arts integration is an experiential teaching approach that creates a richer learning environment through incorporating arts into another discipline. The aim of this study is to explore the effects of integrating arts into foreign language teaching on students' creativity skills and motivation. This study was designed as an action research which is one of the qualitative research methods. Supplementary artful activities were developed for two separate classes where Turkish and English were taught as foreign languages. In the action research process, data was collected through implemented artful activities, observations, diaries, interviews and students' work such as poetry and performed monologues. Research findings were interpreted through content analysis method. The result of the action research, which was conducted to examine the arts integration in language teaching, is that the arts integration process in teaching Turkish and English as foreign languages significantly increases students' creativity and motivation. Artful practices have provided an opportunity for students to realize their creative potential and transfer it into their productive language skills. Additionally, the learning process supplemented with artful practices has significantly increased the students' willingness to learn a foreign language.