Is social media the new mainstream? / Rise of alternative media channels in the light of 2019 Turkish local elections
Sosyal medya yeni ana akım mı? 2019 Türkiye yerel seçimleri'nin ışığında, alternatif medya kanallarının yükselişi
  1. Tez No: 593103
  2. Yazar: CEMAL İVE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN HÜRMERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
'Bizim bildiğimiz anlamdaki gazetecilik artık yolun sonuna geldi' (Deuze, 2007:141). Türkiye genelinde düzenlenen 31 Mart 2019 yerel seçimleri ve hemen akabinde 23 Haziran tarihinde tekrarlanan İstanbul seçimleri, geleneksel medyanın kamuoyu oluşturma noktasındaki rolünü yeniden gündeme getirdi. Peki yıllardır bildiğimiz formattaki 'geleneksel medya'nın sonu mu geliyor? Artık 'gündem belirleme' görevini yerine getiremiyor mu? Teknolojinin bu denli hızlı geliştiği ve sosyal medya ekosisteminin gittikçe genişlediği bir dünyada medya ve habercilik alanında da köklü bir dönüşüm olmadığını iddia etmek mümkün görünmemektedir. Dev medya kuruluşları, basılı yayınlarına birer birer son verirken, dijital ve sosyal medya platformlarındaki yatırımlarını arıtırmaktadır. Ancak hali hazırda kendi ekosistemini, izleyici kitlesini ve yayın anlayışını oluşturan bu ağlarda, geleneksel medya kuruluşlarının rekabet şansı var mı? Peki, medya tüketicisi ve gazeteciler bu dönüşümün neresinde yer alıyor? Araştırmamız, bu soruların yanıtlarını ararken, en güncel veriler eşliğinde yeni medya düzenini anlamaya ve anlatmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
'Journalism as it is, is coming to an end' (Deuze, 2007:141). Turkish local elections on March 31st, 2019 and the repeated Istanbul mayoral elections on 23rd of June once more again have brought forward the role of traditional media on forming the public opinion. Traditional media whose format we have known for so long is at the end of its journey? Can't it work out its 'agenda setting' function anymore? It is not possible to claim that there is no radical transformation in the field of media and journalism especially in a world where technology is developing so rapidly and the social media ecosystem is expanding. Giant media organizations are putting an end to their printed publications one by one, while refining their investments in the digital and social media platforms. But these traditional media organizations have a chance to compete with the social networks, which currently constitute their own ecosystem, audience and broadcasting philosophy? So, what is the role of the media consumers and journalists in this ecosystem? While searching for answers to these questions in this research, we will also try to understand the new media order with the most up-to-date data of the today's digital world.