Urbanity reshaped: From an urban design competition to the making of a high-rise central business district at Bayrakli, in Izmir
Kentselliği yeniden oluşturmak: İzmir Bayraklı'daki yeni merkezi iş alanının kentsel tasarım yarışması sonrasında oluşumu
- Tez No: 593104
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kentsel doku, büyük ölçekli plan kararları ile merkezi yönetim ya da yerel yönetimler tarafından büyük ölçekli kentsel projelere konu olmaktadır. Bu projeler genel olarak yapılaşma üzerinden gayrimenkul geliştirmeye yönelik projelerdir. Yirmi birinci yüzyılın başında, neoliberal politikalar ile birlikte, kentler, uluslararası sermayeyi çekebilmek için kendi aralarında rekabet içine girmişlerdir. Yerel yönetimler, kendilerine“marka şehirler”yaratarak uluslararası yatırımcıyı etkilemeyi hedeflemiştir. Bu bağlamda, 2001 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi, terkedilmiş eski endüstri bölgesinin merkezi iş alanına dönüştürülmesini öngören uluslararası bir kentsel tasarım yarışması açmıştır. Bu tez çalışmasında İzmir'in Bayraklı ilçesinde bulunan yeni merkezi iş alanının oluşumu incelenmekte, planlama sürecinde farklı aktörlerin müdahaleleri ile oluşturulan yapılaşma analiz edilmektedir. Öncelikle, büyük ölçekli kentsel projelerin kentte farklı aktörlerin katıldığı uzun süreçler olduğu unutulmamalıdır. Üretilen çevre, aktörler arasındaki ilişkiler ve uzlaşma sürecinin bir ürünüdür. Yarışmanın üzerinden yaklaşık yirmi yıl geçmiş; yarışma ile üretilen fikirler imar planının oluşturulmasında önemli rol oynamıştır. Tezde yarışma süreci ve izleyen planlama süreci incelenmektedir. Kentselliğin oluşumunda, kamusal ve özel mekanların birbirleri arasında kurduğu ilişki belirleyicidir. Kamusal ve özel, dış ve iç mekânlar arasında kurulan ilişki nasıl bir kent dokusu oluştuğunu tanımlar. Bu tezde, süreç ile birlikte üretilen çevrenin nasıl bir kentsel doku ve yaşantı sağlayacağı, İzmir'in kentsel dokusunu nasıl etkileyeceği planlama-mimarlık ilişkisi üzerinden tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban fabric is constantly subjected to planning interventions with large-scale urban development projects that are usually imposed by both local and national governments. Generally, such urban development projects are the reflection of the property-based growth strategies. At the turn of the 21st century, in line with the neoliberal policies put into implementation at the international level, cities have started to compete with each other to attract investment.“City branding”that has become a common practice for local governments has led them to search for projects with more attractive images for their cities. The newly emerging central business district in Izmir has come to the agenda as part of such a strategy. In 2001, Izmir Metropolitan Municipality initiated an international urban design competition for the re-planning of a former industrial area as a new central business district. The present thesis takes the case of the central business district at Bayraklı in Izmir and analyzes the formation of the built environment created through the planning process and interventions of different actors taking part in that process. As a starting point, it is important to understand that large-scale urban development implementations are usually lengthy processes that involve different actors such as; planners, architects, politicians, landowners, investors and construction companies. In this case, it has been almost two decades since the competition was completed, following which the development plans were produced by the municipality. This thesis both analyzes the objectives of the urban design competition and the prize winning projects, and the planning process initiated by the municipality for this district. Finally, it evaluates the resultant urban environment through its capacity to offer an urban way of life that could be in harmony with Izmir's urbanity. The interface of city planning and architecture is particularly studied, based on the argument that it characterizes the everyday life that urban fabric produces. The relationship and the transition between public and private spaces become an important determinant of the urbanity.