Konaklama işletmelerinde kamu denetimi- TR82 bölgesi örneği
Public inspection of accommodation establishments: TR82 region example
- Tez No: 593113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Otel işletmeleri konukların öncelikli olarak konaklama, kısmen yiyecek, içecek ve eğlenmek gibi gereksinimlerini karşılayan kar amaçlı kuruluşlardır. Otel endüstrisinin tarihi gelişimi incelendiğinde, bu endüstrinin doğuda ve batıda farklı biçimde oluştuğu ve farklı amaçlar taşıdığı görülmektedir. Zaman içerisinde değişen şartlar ve gelişen teknoloji ile birlikte işletmelerde de değişiklikler meydana gelmiştir. Günümüzde, rekabetin de etkisiyle hizmet anlayışı değişen otel işletmeleri, bünyelerine çeşitli restoranları, barları, alış-veriş, güzellik-gençlik merkezlerinin yanı sıra kongre ve toplantı salonlarını almalarıyla her türlü gereksinimi karşılayan çağdaş işletmelere dönüşmüşlerdir. Bunun yanı sıra kalitede standartlar oluşmaya başlamıştır. Standartların sabit ve sürdürülebilir olması açısından denetim zorunluluğu meydana gelmektedir. Bu bağlamda işletmelerin ilk başta kendi kendilerini denetlemeleri daha sonra kamu tarafından denetlenmelerinin yapılması önemli olmaktadır. Araştırmanın amacı TR82 bölgesinde bulunan konaklama işletmelerinde kamu denetiminin uygulanıp uygulanmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan görüşme tekniği uygulanmıştır. Veri toplama tekniği olarak görüşme yöntemlerinden olan yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda betimsel analiz tekniği uygulanmıştır. Bu analizler sonucu konu hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hotel businesses are primarily for-profit organizations that meet the needs of guests primarily for accommodation, catering and entertainment. When the historical development of the hotel industry is examined, it is seen that this industry is formed in different ways in the east and west and carries different purposes. With the changing conditions and developing technology in time, changes have occurred in the enterprises. Nowadays, hotel businesses, whose service concept has changed with the effect of competition, have turned into modern enterprises that meet all kinds of needs by purchasing various restaurants, bars, shopping, beauty and youth centers as well as congress and meeting halls. Besides, quality standards have started to form. Auditing is required to ensure that standards are stable and sustainable. In this context, it is important for enterprises to inspect themselves first and then to be audited by the public. The aim of the study is to determine whether public supervision is applied in accommodation establishments in Tr82 region. Interview technique, which is one of the qualitative research methods, was applied in the study. Structured interview technique which is one of the interview methods was used as data collection technique. In the findings, descriptive analysis technique was applied. As a result of these analyzes, suggestions were made about the subject.