Bilgisayar destekli sanat eleştirisi dersinin akademik başarıya etkisi
The effects of computer aided art criticism on academic success
- Tez No: 593126
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY AKENGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilgisayar Destekli Sanat Eleştirisi Dersinin, lisans düzeyinde sanat eğitimi gören öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemektir. Yapılan bu çalışmayla, bilgisayar destekli öğretim için eğitim materyali olarak eser analizi içeren animasyonlar hazırlanmış ve iki ayrı öğrenci grubuyla öğretim faaliyetinde bulunulmuştur. Araştırma, 2016–2017 eğitim-öğretim yılı, bahar dönemi, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-iş Eğitimi Anabilim Dalı 3. Sınıf“Sanat Eleştirisi”dersini alan toplam 70 öğrenci üzerinde deney ve kontrol grubu oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin derse ilişkin başarılarının ölçülmesinde, araştırmacı tarafından geliştirilen 20 soruluk çoktan seçmeli“başarı testi”uygulanmıştır. Gruplardan birisine öğretim elamanının kullandığı yöntem, diğerine ise bilgisayar destekli öğretim uygulanmış, öğrencilerin başarıları, uygulama sonucunda kullanılan yöntemler açısından incelenmiştir. Araştırmada başarı puanlarının belirlenmesinde t-testi kullanılmış ve araştırma; öntest-sontest kontrol gruplu desen üzerinden yürütülmüştür. Araştırma kapsamında yapılan Bilgisayar Destekli Öğretim uygulamalarına katılan öğrencilerin akademik başarılarının, Öğretim elemanının kullandığı yönteme katılan öğrencilerin akademik başarılarına göre anlamlı bir artış sağladığı görülmüş ve deney grubunda yapılan işlemlerin kontrol grubunda yapılan uygulamalara göre daha etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the impacts of Computer-assisted Art Criticism Course on the academic achievement of undergraduate art students. With this study, animations containing work analysis as educational material for computer-assisted instruction were prepared and teaching activities were carried out with two different student groups. In this research, experimental and control groups were formed on a total of 70 students who took third grade“Art Criticism”course in Gazi University Gazi Faculty of Fine Arts Department of Art Education. In order to measure students' achievement, a 20-question multiple choice“achievement test”was applied by the researcher. The method used by the instructor was applied one of the student groups, while the computer-assisted instruction was applied the other. Then students' achievements were examined in terms of the methods used as a result of the application. In the research, t-test was used to determine the achievement scores and the research was carried out on the design with a pretest-posttest control group. It was found that the academic achievement of the students who participated in the Computer-Asissted Instruction applications within the scope of the research increased significantly compared to the academic achievement of the students who participated in the method used by the instructor, and it was found that the operations performed in the experimental group were more effective than the operations performed in the control group.