Transüretral rezeksiyon-prostatektomi uygulanacak olgularda kullanılan irrigasyon solüsyonun sistemik etkilerinin incelenmesi
The Evaluation of systemic effects of irrigation solutions used in cases undergoing transurethral resection-prostatectomy
- Tez No: 59314
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ERDAL GÜZELDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada transüretral prostat rezeksiyonu sırasında irrigasyon amacıyla en sık kullanılan irrigasyon solüsyonu olan % 1.5 glisin solüsyonunun yolaçabileceği belirti ve bulgular ile hemodinamik ve biokimyasal parametre değişikliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ASA I-II grubu 38 olgu içermiştir. Olgulardan preoperatif, intraoperatif 20., 40., 60. dakikalar ile işlem biter bitmez ve postoperatif 1. ve 2. saatlerde kan örnekleri alınarak glisemi, üre, kreatinin, total protein, albümin, sodyum, potasyum, klorür, osmolalite ile tam kan analizi yapılmıştır. Ayrıca rezeksiyon süresi, rezeke edilen prostat dokusu ağırlığı ve kullanılan irrigasyon sıvısı miktarı da kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF SYSTEMIC EFFECTS OF IRRIGATION SOLUTIONS I* USED IN CASES UNDERGOING TRANSURETHRAL RESECTION- PROSTATECTOMY In this study, it has been aimed to investigate the signs, symptoms, and hemodynamic and biochemical parameter changes that could be result from usage of 1.5 % glycine solution which is the most popular irrigation solution in transurethral prostate resection. The study consisted of 38 cases of ASA I-TI. Blood samples were drawn preoperatively, in 20th, 40th, and 60th minutes intraoperatively and in 1st and 2nd hours postoperatively for analysis of glycemia, urea, creatinine, total protein, albumin, sodium, potassium, clorur, osmolality and whole blood. Resection duration, resection weight and weight of irrigation solution were also recorded.