Avrupa Birliği'nde sosyal güvenliğin koordinasyonu: Türkiye'de aile yardımlarının analizi
Coordination of social security in European Union: Analysis of family benefits in Turkey
  1. Tez No: 593210
  2. Yazar: SEYFULLAH ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Avrupa Birliği, sosyal güvenlik alanında yaptığı düzenlemelerde ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerine müdahale etmeksizin, koordine etmeyi amaçlayan bir yöntem izlemektedir. Bu yöntem, 3/58 sayılı tüzükle başlayan ve günümüzde 883/2004 sayılı tüzük ile uygulanmaya devam eden sosyal güvenlik koordinasyonunu ifade etmektedir. Koordinasyon tüzükleri, kişinin serbest dolaşım sırasında ikamet, çalışma gibi durumlar karşısında sosyal güvenlik hakkı noktasında bir hak kaybına uğramaması adına hangi ülke mevzuatının geçerli olacağını tespit etmektedir. Bununla birlikte, koordinasyonun kimleri kapsayacağına ve hangi sosyal risklerin koordinasyon tarafından güvenceye alınacağına da yer vermektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)'nun 102 sayılı Sosyal Güvenliğin Asgari Normları Sözleşmesi'nde sayılan sosyal güvenlik risklerini kapsamına dâhil eden koordinasyon tüzüklerinin maddesel kapsamından birini de aile yardımları oluşturmaktadır. Çağdaş sosyal güvenlik sistemlerinde uygulama alanı bulan aile yardımları kimi ülkelerde sosyal sigorta kolu olarak uygulanmakta iken kimi ülkelerde sosyal yardımlar şeklinde sağlanmaktadır. Türkiye ise ILO'nun 102 sayılı sözleşmede saydığı ve 883/2004 sayılı tüzüğün de kabul ettiği sigorta kollarından aile yardımlarına sosyal güvenlik sisteminde yer vermemekle birlikte, birtakım uygulamalar ile aile yardımlarını sağlamaya çalışmaktadır. Ayni ve nakdi yardımlar şeklinde yürütülmeye çalışılan aile yardımları, Türkiye'de büyük ölçüde sosyal yardımlar çatısı altında yer almaktadır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin aile yardımlarına yönelik sosyal güvenlik haklarının ihracında koordinasyon tüzükleri yol gösterici konumda iken, üye olmayan Türkiye'nin bu noktada başvurduğu araç ikili sosyal güvenlik sözleşmeleridir. Çalışmamızda Türkiye'deki aile yardımları, mevcut durumda ikili sosyal güvenlik sözleşmeleri çerçevesinde ele alınmakta olup, olası üyelik durumunda ise Avrupa Birliği'nde sosyal güvenliğin koordinasyonunun sağlandığı 883/2004 sayılı tüzük çerçevesinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union follows a method aimed at coordinating the social security systems of the countries without intervening in the social security systems. This method refers to the coordination of social security, which starts with regulation 3/58 and continues to be implemented with regulation 883/2004. Coordination regulations determine which country legislation will be applied in order to prevent any loss of entitlement in terms of social security right in case of residence, employment during free movement. It also includes who the coordination will cover, and which social risks will be secured by the coordination. Family benefit consists one of the material scopes of the coordination regulations of the International Labor Organization (ILO), which includes the social security risks enshrined in the Minimum Norms of Social Security Convention 102. Family benefits, which are used in contemporary social security systems, are applied as social insurance branches in some countries and in the form of social benefits in some other countries. Although Turkey does not include the ILO Conventions No. 102 and 883/2004 in the number of statutes adopted by the social security system to help the family insurance arm, but has been trying to help the family with some applications. Family benefits, which are tried to be provided as in-kind income or in cash, is largely covered by social assistance in our country. The coordination regulations are a guide in the issuing of the social security rights that are devoted to the family benefits of the countries that are members of the European Union, while the means that Turkey, who is not a member, resorted to are the bilateral social security treaties. In our endeavor in this direction, the family benefits in Turkey, in the present case, are addressed within the frame of the bilateral social security treaties, as for a situation of possible membership, they are addressed within the scope of Regulation No 883/2004 in which the social security coordination in the European Union is provided.