Şehirlerarası bölünmüş yol çalışmalarında ekonomik analiz değerlendirmesi; Karamanlı Tefenni yolu örneği
Evaluation of economic analysis in highways between cities; Karamanlı Tefenni road example
- Tez No: 593267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM SAPLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ülkemizde ve dünyada, ulaştırma sistemleri arasında en çok kullanılan mod olan karayollarının yapımında bölünmüş ve bölünmemiş tipte oluşunun etkileri ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi, hem ulaşım bütçe tasarımında hem de ülke ekonomisi açısından önemli bir konu haline gelmiştir. Bu kapsamda ekonomiyi en çok etkileyen unsur olan karayolu, yol yapım ve bakım masraflarının yanında araçların yakıt, bakım, işletme masrafları ayrıca insanların zaman tasarrufu gibi konularda da değerlendirilmesi gerekli görülmekte ve bu konuda da araştırmalar gerçekleştirilmektedir. Bu tez çalışmasında, 2003 yılından itibaren acil eylem planı kapsamında ülkemizde yapılmaya başlanan bölünmüş yolların, fayda ve maliyet analizleri için bir örnek çalışma yapılmış, ekonomiye katkısı olup olmadığının değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Fayda maliyet analizi için, yol yapım maliyetleriyle birlikte, Karayolu Genel Müdürlüğünden elde edilen veriler doğrultusunda, Burdur ili Karamanlı Tefenni ilçeleri arası 14 km.lik bölünmüş karayolu örnek çalışması değerlendirilmiş, fayda-maliyet oranı 1' den büyük çıktığı görülmüştür. Uygulanan projenin bu kesimde hem bölge açısından hem de ülkemiz açısından ekonomik yönden gerekli ve faydalı olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was performed that the construction of the highways and the economic evaluation of their benefits, which is the most preferred type of transportation in transportation today. In this context, road, road construction and maintenance costs which are the most affecting factors of the economy, fuel, maintenance and operation costs of the vehicles as well as time saving of people should be evaluated. Since 2003, divided roads that have started to be implemented in our country within the scope of the emergency action plan have to be evaluated by evaluating the benefit and cost and assessing whether they contribute to the economy. For this reason, cost benefit analysis is applied to the 14 km of divided highway between Burdur province Karamanlı Tefenni districts in accordance with the data obtained from the General Directorate of Roads together with road construction costs by using benefit cost analysis method. It has been found that the economy is justified both in terms of the region and in terms of our country.