Seryum katkılanmış tio2 ve kitosan nanofiberlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of cerium doped tio2 and chitosan nanofibers
- Tez No: 593268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÇİÇEK BEZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, 0.1 mL/h akış oranına sahip ve farklı yükseklikte (8, 10, 12 cm ), farklı voltaj(10, 15, 20, 25 kV ) uygulanarak elektrospin yöntemiyle katkısız ve ağırlıkça % 1, 2, 3, 4, ve 5 oranında Ce-katkılı TiO2ve kitosan nanofiberler üretildi. Deneysel çalışmalarda analiz edilen parametreler; Çözelti besleme hızı, iğneden-kollektör mesafesi, iğne ile kolektör arasındaki elektrostatik potansiyel farkı ve çözelti içindeki konsantrasyondur.Katkısız ve Ce katkılı TiO2ve kitosan nanofiberlerin antibakteriyel özellikleri S. aureus bakterisi üzeride test edildi. Üretilmiş nanofiberlerin antibakteriyel etkileri disk difüzyon ve Baird parker yöntemleriyle incelendi. Sonuçlar, Ce/TiO2ve kitosan nanofiberlerin saf TiO2ve kitosan nanofiberlere kıyasla bu bakteri üzerinde iyi bir antibakteriyel etkiye sahip olduğunu gösterdi. Geliştirilen nanofiberlerin biyomedikal sektöründe, doku mühendisliği, yara örtücü gibi çeşitli alanlarda kolaylıkla uygulanabileceği sonucuna ulaşıldı. Ayrıca, nanofiberlerin kimyasal bileşenleri, morfolojisi ve kristal yapısı, taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılım analizi (SEM-EDX), diferansiyel termal analiz / termal gravimetrik analiz (DTA / TG) ve X-ışını kırınımı (XRD) yöntemleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has a flow rate of 0,1 mL / h and is applied at different heights (8, 10, 12 cm) with different voltages (10, 15, 20, 25 kV). and 5-percent Ce-doped TiO2 and chitosan nanofibers were produced. Parameters analyzed in experimental studies; The solution feedrate is the needle-to-collector distance, the electrostatic potential difference between the needle and the collector, and the concentration in the solution. The antibacterial properties of TiO2 and chitosan nanofibers with and without additives were tested on S. aureus bacteria. Antibacterial effects of produced nanofibers were investigated by disc diffusion and Baird Parker methods. The results showed that Ce / TiO2 and chitosan nanofibers have a good antibacterial effect on these bacteria compared to pure TiO2 and chitosan nanofibers. It was concluded that the developed nanofibers can be easily applied in various fields such as tissue engineering and wound dressing in the biomedical sector. In addition, the chemical components, morphology and crystal structure of nanofibers were examined by scanning electron microscopy and energy distribution analysis (SEM-EDX), differential thermal analysis / thermal gravimetric analysis (DTA / TG) and X-ray diffraction (XRD).