Paylı mülkiyette paylaştırma hakkı ve bu hakkın sınırları
The right to share in joint ownership and limitations of this right
- Tez No: 593349
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA KURŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışmamızda, paylı mülkiyette paylaştırma hakkı ve bu hakkın Türk Medeni Kanunu ve özel mevzuat hükümleri uyarınca sınırlarını Yargıtay kararlarından destek alarak ele aldık. Paylı mülkiyette paylaştırma hakkı, birlikte mülkiyetin özel bir sona erdirilme şeklidir. Zira bu hak, herhangi bir paydaş tarafından kural olarak her zaman, gerekçe gösterilmeksizin, herhangi bir oy çokluğu aranmaksızın kullanılabilen bir haktır. Bu hak ile her ne kadar ferdi mülkiyetin korunması amaçlansa da diğer taraftan bu amaç uğruna birlikte mülkiyetin feda edilmemesi gerektiği hususu gözlerden kaçırılmamalıdır. Zira kimi durumlarda paylı mülkiyetin o an için veya paylı mülkiyet konusu eşyanın o anki durumu bakımından sona erdirilmesi tüm paydaşların zararına sebebiyet verebilir. Bu tez, paylı mülkiyette paylaştırma hakkını ve özellikle bu hakkın sınırlarını tüm yönleriyle ele alıp incelemeyi amaç edinmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have researched the right to share in joint ownership and limitations of this right accordence with the provisions of the Turkish Civil Code and some of the private codes, supported by the decisions of the supreme court. The right to share in joint ownership is a special form of termination of the co-ownership. Because this is kind of a right that can use by any owners without any justification. Although this right is intended to protect individual property, on the other side it should not be overlooked that the co-ownership shouldn't sacrificesed with this purpose. Because in some cases, termination of joint ownership may cause harm to all owners for the time being or in terms the status of the subject of the joint ownership. The purpose of this thesis is to research all the aspects of the right to share ın joint ownership and especially lımıtations of this right.