Milrinone molekülünün deneysel ve kuantum kimyasal hesaplama yöntemleriyle titreşim kip ve dalgasayılarının analizi
Analysis of vibrational wavenumbers and modes of Milrinone molecule by eperimental and quantum chemical calculation methods
  1. Tez No: 593377
  2. Yazar: ÜNZİLE KALINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada,konjestif kalp yetersizliğinin intravenöz tedavisinde ilaç olarak kullanılan Milrinone molekülünün bilinen iki totomeri için,teorik hesaplamalarda Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (DFT) ve deneysel olarak da Infrared ve Raman spektrometreleri kullanılarak yapısal ve titreşimsel analiz yapılmıştır. Molekülün her iki totomeri için, yapıyı en çok etkileyebilecek açılar tek tek taranarak en uygun geometriler elde edilmiştir. Molekülün en düşük enerjili totomeri (-keto formu) için harmonik dalgasayılarına anharmonik düzeltme yapılarak ve her iki totomer için de ayrıca“ikili ölçeklendirme çarpanı”yöntemi kullanılarak iyileştirilen dalgasayıları yardımıyla FT-IR ve FT-Raman spektrumlarında gözlenen temel bantların işaretlemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, for the two known tautomers of the Milrinone molecule which is used as a drug in the intravenous treatment of congestive heart failure, structural and vibrational analysis have been performed using Density Functional Theory (DFT) in theoretical calculations and experimentally by using Infrared and Raman spectrometers. For both tautomers of the molecule, the optimized structures have been obtained by scanning the angles that can mostly affect their structures. Anharmonic corrections have been done on harmonic wavenumbers of the minimum energy tautomer (-keto form) of the molecule.“Dual scaling factor”method also has been applied to both tautomers. With the help of these improved wavenumbers, assignments of the bands in FT-IR and FT-Raman spectra have been carried out.