Vazoaktif inotrop skorun prematürelerde mortalite ve morbidite üzerine etkisi
The effect of vasoactive inotropic score on mortality and morbidity in premature babies
  1. Tez No: 723412
  2. Yazar: EMRE YARIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELİF ÖZALKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: Vazoaktif inotropik skor (VIS) ilk defa, konjenital kalp hastalığı olan yenidoğanlarda inotrop maruziyetini değerlendirmek için kullanılmış sonrasında postoperatif mortaliteyi öngördüğü gösterilmiştir. Çalışma VIS ile prematüre morbidite ve mortalitesi arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. Yöntem: Ocak 2019 ile Ocak 2020 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenioğan Yoğun Bakım servisine yatırılan 1000 gram altı 77 prematüre bebeğin dosyaları geriye dönük değerlendirildi. Demografik verileri, antenatal bulguları, klinik bulguları, postnatal 1. ve 48. saat sistolik, diastolik ve ortalama kan basınçları, ph, baz eksiği, laktat değerleri kayıt edildi. Postnatal 48 saat içerisindeki VIS maksimum [dopamin dozu (mcg/kg/dk) + dobutamin dozu (mcg/kg/dk) + 100 x epinefrin dozu (mcg/kg/dk) + 10 x milrinon dozu (mcg/kg/dk) + 10.000 x vazopressin dozu (u/kg/dk) + 100 x norepinefrin dozu (mcg/kg/dk) ] hesaplandı. Çalışma verileri SPSS 22.0 istatistik paket programı ile değerlendirildi. Demografik, antenatal ve klinik bulgulardaki VIS maksimum arasındaki farklar t-testi ile değerlendirildi. Bu değerlendirmeye göre anlamlı farklılık saptanan parametrelerin VIS skorlarına olan kestirim değerlerini belirlemede ROC analizi kullanıldı. Sonuç: Çalışmaya alınan 80 (%85 sensivite , %47 spesivite ile) ve >7,5 (%97 sensitivite, %57 spesifite ile ) prediktif bulunmuştur. Tartışma: ADDA prematüre bebeklerde VIS'ın> 7 olması mortaliteyi, >80 olması pulmoner hipertansiyonu predikte etmektedir. Daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The vasoactive inotropic score (VIS) was first used to assess inotropic exposure in neonates with congenital heart disease and was subsequently shown to predict postoperative mortality. Aim of the study is to evaluate the relationship between VIS and premature morbidity and mortality. Material Method: The files of 77 premature babies weighing less than 1000 grams who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit of the University of Health Sciences Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital between January 2019 and January 2020 were evaluated retrospectively. Demographic data, antenatal findings, clinical findings, postnatal 1st and 48th hour systolic, diastolic and mean blood pressures, pH, base deficiency, lactate values were recorded. VIS maximum in the postnatal 48 hours [dopamine dose (mcg/kg/min) + dobutamine dose (mcg/kg/min) + 100 x epinephrine dose (mcg/kg/min) + 10 x milrinone dose (mcg/kg/min) + 10.000 x dose of vasopressin (u/kg/min) + 100 x dose of norepinephrine (mcg/kg/min) ] was calculated. Study data were evaluated with the SPSS 22.0 statistical package program. Differences between VIS maximum in demographic, antenatal and clinical findings were evaluated by t-test. ROC analysis was used to determine the predictive values for the VIS scores of the parameters in which a significant difference was found according to this evaluation. Results: The mean VIS score of the preterm infants 80 (with 85% sensitivity, 47% specificity) and >7.5 (97% sensitivity, 57% specificity) predictive for pulmonary hypertension and mortality, respectively. Conclusion: VISmax>7 and mortality>80% values are predicting pulmonary hypertension in patients with prematüre babies with ELBW. Further studies are needed.