Masal formunun sinemaya uyarlanması: Pamuk prenses ve Keloğlan filmlerinin göstergebilimsel açıdan incelenmesi
Adaptation of fairy tale form to cinema: A semiological review of Snow White and Kaloghlan movies
  1. Tez No: 495627
  2. Yazar: MERVE YAZGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Edebi eserlerin, genellikle de masalların sinemaya uyarlanışı sorunlu bir konudur. Çünkü masallar, yani yazılı metinler sinema diline göre yeniden oluşturulurken, birtakım farklılıklardan kaynaklanan sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında; sinemada masal uyarlaması bağlamında Türk Sineması'nda yer alan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ile Keloğlan ve Yedi Cüceler filmlerinin göstergebilimsel analizine yer verilmektedir. Çalışma, iki ayrı masalın filme uyarlamasını incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma sonunda, sinema sanatının masallardan da beslendiği, Pamuk Prenses ve Keloğlan masallarının filmlere uyarlanırken dilsel ve sanatsal açıdan farklarının olduğu ancak verilen temel mesajların benzerlik gösterdiği, gösterilenlerin ve gösterenlerin aynı niteliklerde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Literature pieces, especially fairytales, are not easy to be adaptated to the cinema, because while the fairytales which are written pieces are being adaptated to cinema language there occured problems due to some differences. The subject of thesis is the comparing of the Turkish version of Snowwhite and the Seven Dwarfs and Keloglan and the Seven Dwarfs symbolically as part of fairytale adaptations. This study is subject to explain the differences to between the fairytale and the movie and how it is explained by adaptation. At the end of the study it is concluded that the cinema as an art, is nourished by the fairytales, there occured some linguistic and artistic differences between the fairytales Snowwhite and Keloglan and their adaptations, but the basic messages are similarity. Signifier and signified is the conclude that are the same result.