Somaliland'da fotovoltaik su pomplama sistemlerinin tasarımı ve boyutlandırması
Sizing and design of photovoltaic water pumping systems in Somaliland
  1. Tez No: 593457
  2. Yazar: ABDIRASHID AIDED MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. NUMAN SABİT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Su insan için temel ihtiyaçlardan biridir, ama kullanılabilirlik ve erişim olanağı gelişmekte olan ülkelerin çoğunda kırsal alanlar için oldukça zordur. Somaliland'da sadece kırsal alanlar için değil aynı zamanda şehirlerde de modern elektrik şebekesinin olmaması nedeniyle suya erişim kolay değildir. Somaliland, dünyada günlük toplam güneş ışınımının en yüksek olduğu yerlerdendir. Bu nedenle, iyi tasarlanmış şebeke bağlantısız (otonom) Fotovoltaik (FV) su pompalama sistemleri, Somaliland'ın kırsal alanlarında ve şehir merkezlerinde su ihtiyaçlarını karşılayabilecek en iyi alternatif çözümdür. Tezin temel amacı, Somaliland içerisinde bulunan Hargeisa şehrinin kırsalındaki bir noktada su ihtiyaç analizi yapılarak, gerekli olan şebeke bağlantısız FV su pompalama sisteminin tasarımı ve boyutlandırılmasıdır. Bu tez, günlük 7,5 m3 su kullanan küçük bir bahçenin su ihtiyacını karşılamak üzere Hargeisa'daki FV su pompalama sisteminin tasarımını ve boyutlandırılmasını ortaya koymaktadır. İlk bölum, tez çalışmasının kapsamına giren giriş ve literatür taramasıdır. Ardından su ihtiyacı değerlendirmesi ve güneş enerjili su pompalama sistemlerinde kullanılan farklı teknolojiler tartışılmıştır. Bu tezin ikinci kısmında, verilerin toplanması, analizi ve düzeltilmesi işlemleri anlatılmıştır. Veriler PVGIS ve NASA'dan toplanmış, daha sonra yer tabanlı ölçümler ve geliştirilmiş Düzeltilmiş PVGIS ve NASA (CPN) verileri ile karşılaştırılmıştır. PVSyst yazılımı kullanarak su kullanımına göre paneller ve pompalar seçilmiştir. Karşılaştırmalar için farklı tasarım ve boyutlardaki sistemler simüle edilmiştir. Bu tezin son kısmında tartışma ve öneriler bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Water is one of the basic needs for human, but its availability and the ability to access is difficult for rural areas in most of the developing countries including Somaliland. It is not only difficult for rural areas but also the water supply for Somaliland's urban centers is difficult due to the lack of a modern electricity grid. Somaliland is well endowed in wind and solar energy resources; it has one of the highest rates of daily total solar radiation in the world. Therefore, well designed and sized standalone Photovoltaic (PV) water pumping systems are the best alternative solutions for remote areas and even urban centers in Somaliland for water requirements. This thesis introduces the design and sizing of the PV water pumping system in Hargeisa to meet the needs of water for a small garden that uses 7.5m3 of water daily. The First part is the introduction, the literature review and the scope of the thesis. Followed by a discussion of the water requirement assessment and the different technologies used in solar-powered water pumping systems. The second part of this thesis is the collection, the analyzing and the correcting of the data. The data was collected from PVGIS and NASA then compared with ground-based measurements and developed CPN (Corrected PVGIS and NASA) data. Using PVSyst software panels and pumps are selected according to water usage. Its simulated different designs and sizes for comparisons. The last part of this thesis is the results with the discussions and the suggestions.