Dijital pazarlama iletişiminde sosyal medya kullanımı: Nitel bir araştırma
Use of social media in digital marketing communication: Qualitative research
  1. Tez No: 593466
  2. Yazar: EMRE ŞENGÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM ZEYNEP BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde geleneksel pazarlama iletişim faaliyetleri pek çok konuda yetersiz görülmekte ve işletmelere yeterli fırsat kapıları yaratamamaktadır. İnternet kullanımının artması ile birlikte sosyal medya ortamlarında ki kullanıcı sayısının ve sosyal medya ortamlarının her geçen gün artması, işletmelere reklam ve pazarlama iletişim faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri yeni fırsat kapıları yaratmıştır. İşletmeler bu sosyal medya ortamları sayesinde hem mevcut müşterileriyle iletişimini koruyabilmekte hem de potansiyel hedef kitlelerine ulaşabilmektedirler. Bu doğrultuda sosyal medya ortamları işletmelerin dijital pazarlama iletişim faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için oldukça önem teşkil etmektedir. İşletmeler dijital pazarlama iletişim faaliyetlerini, sosyal medya ortamlarında, geleneksel pazarlamaya göre çok daha düşük maliyetlerle ve çok daha geniş kitlelere sunabilmektedirler. Bu çalışmanın ilk bölümünde, dijital pazarlama iletişim yönetimi ikinci bölümünde ise sosyal medya yönetim ve uygulamaları, literatür çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında, Hepsiburada.com ve N11.com markalarının, dijital pazarlama iletişim faaliyetleri doğrultusunda, sosyal medya uygulamaları, nitel araştırma yöntemi olan içerik analizi esaslarına göre incelenmiştir. Araştırma bulgularında, Hepsiburada.com ve N11.com markalarının, sosyal medya kullanım farklılıkları ortaya konmaya ve bu esasa göre dijital pazarlama iletişim başarılarına ışık tutulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, traditional marketing communication activities are seen as insufficient in many subjects and cannot create enough opportunities for businesses. The number of users and social media platforms in social media has increased immediately and these enterprises have created new opportunities for advertising and marketing communication activities with the increase in the use of the Internet. Businesses can maintain their communication with their existing customers and reach their target audiences thanks to environments in the area. In this direction, Social media platforms are very important for digital marketing and communication activities of enterprises. Businesses can offer their digital marketing transmission activities to platforms with a much lower cost than traditional marketing also enlarge the target market. In this study have two parts that are examined within the scope of literature. One of them is digital marketing communication management and the other is social media management and applications. In the research part, two biggest digital marketing brands that are Hepsiburada.com and N11.com were examined according to the content analysis principles by the qualitative research methods. With the research findings, the differences of usage to social media and the success of digital marketing communications were tried to enlighten.