İç girişimcilik ve örgütsel faktörlerin hizmet inovasyon performansına etkisi: Kamu hastanesinde bir uygulama
The effect of intrapreneurship and organizational factors on the innovation performance: an application in public hospital
  1. Tez No: 593476
  2. Yazar: ERHAN EKİNGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH OĞRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Hizmet ve ürünlerde gerçekleşen inovasyonlar, bir yandan işletmeye ve ekonomiye yeni katma değerler sağlarken diğer yandan da sektörlerin gelişimini desteklemektedir. Özellikle hizmet sektöründe gerçekleştirilen hizmet inovasyon performansı birçok işletmenin ayrılma noktasıdır. İnovasyonun tetikleyicisi olan örgütsel faktörler ve iç girişimcilik, hizmet inovasyon performansını arttırmada etkili bir araç olabilir. Bu araştırmanın amacı; iç girişimcilik ve örgütsel faktörlerin hizmet inovasyon performansına etkisini yapısal eşitlik modellemesi ile test etmektir. Yapılan analizler sonucu model uyumunun olduğu görülmüştür. Analiz sonuçlarına göre iç girişimcilikteki bir birimlik artış hizmet inovasyon performansında 0,83 birimlik artış meydan getirmektedir. Örgütsel faktörlerin hizmet inovasyon performansı üzerinde doğrudan etkisi 0,25 puan olarak ölçülmekteyken devreye iç girişimciliğin girmesi ile 0,64 düzeyinde dolaylı etkinin olduğu tespit edilmiştir. Buna göre örgütsel faktörler düzeyinde bir birimlik artış iç girişimcilik aracılığı ile hizmet inovasyon performans düzeyinde 0,89 birimlik artış (toplam etki) sağlamaktadır. Çalışmada ayrıca hastane çalışanlarının mesleki ve demografik özelliklere göre iç girişimcilik ve hizmet inovasyon performansı puanlarının fark gösterip göstermediği de araştırılmıştır. Sonuç olarak, çalışanların örgütsel olarak desteklendiği bir yapıda iç girişimcilik eğilimi yüksek olan işletmelerinde hizmet inovasyon performans düzeyi yüksek olacaktır. Mesleki ve kişisel özelliklerden dolayı ortaya çıkan farklılıklarda dikkate alınarak, iç girişimcilik ve hizmet inovasyon performansını arttırmaya yönelik yapılacak çalışmalar ile kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Innovations in services and products provide new added value to the enterprise and economy while supporting the development of the sectors. Service innovation performance, especially in the service sector, is the break point of many businesses. Organizational factors, which trigger innovation and intrapreneurship can be an effective tool to improve service innovation performance. The purpose of this research is to test the effect of intrapreneurship and organizational factors on service innovation performance with structural equation modelling. As a result of the analysis, it was seen that there was a model fit. According to the results of the analysis, one unit increase in intrapreneurship results in 0.83 units increase in service innovation performance. While the direct effect of organizational factors on service innovation performance was measured as 0.25 points, it was determined that there was an indirect effect at the level of 0.64 with the mediation of intrapreneurship. Accordingly, one unit increase in the level of organizational factors provides an increase of 0.89 units (total impact) in the level of service innovation performance through intrapreneurship. In addition, intrapreneurship and service innovation performance scores of hospital employees according to occupational and demographic variables were investigated. As a result, the service innovation performance level will be high in the center which has a high intrapreneurship tendency in a structure where employees are supported organizationally. Taking into account the differences arising from professional and personal characteristics, with the efforts to increase the performance of intrapreneurship and service innovation, more efficient and effective use of resources will be ensured.