Görme engelli öğrencilere Braille okuma ve not alma cihazını kullanma becerisinin kazandırılmasında eşzamanlı ipucu yöntemiyle yapılan öğretimin etkililiği
The effectiveness of teaching with sımultaneous promptıng procedure to gain the ability to use Braille reading and note taking device
- Tez No: 593508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ARSLANTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada görme engelli öğrencilere Braille okuma ve not alma cihazını kullanma becerisinin kazandırılmasında eşzamanlı ipucu yöntemiyle yapılan öğretimin etkililiği incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, bireylerin kazandıkları becerileri öğretimden 10, 20 ve 30 gün sonra da sürdürüp sürdüremedikleri ile kazanılan beceriyi bireylerin farklı ortam ve farklı kişilere genelleyip genelleyemedikleri de araştırılmıştır. Araştırmada eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkililiğini belirlemek üzere tek denekli araştırma modellerinden, denekler arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırma ikisi kız biri erkek olmak üzere üç görme engelli öğrenci ile yürütülmüştür. Bu araştırmanın bağımlı değişkeni, Braille okuma ve not alma cihazını kullanma becerisidir. Bağımsız değişkeni ise Braille okuma ve not alma cihazını kullanma becerisinin öğretiminde eşzamanlı ipucu yöntemiyle yapılan öğretimdir. Görme engelli öğrencilere Braille okuma ve not alma cihazını kullanma becerisi öğretiminde eşzamanlı ipucu yöntemiyle yapılan öğretimin etkililiğini değerlendirmek üzere araştırma boyunca toplu yoklama, günlük yoklama, öğretim, izleme ve genelleme oturumları düzenlenmiştir. Ayrıca değerlendirmelerde tek fırsat yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulguları, görme engelli öğrencilere Braille okuma ve not alma cihazını kullanma becerisi öğretiminde, eşzamanlı ipucuyla öğretimin etkili olduğunu, öğretim sona erdikten 10, 20 ve 30 gün sonra da öğrenilenlerin kalıcılığını koruduğunu gösterir niteliktedir. Aynı zamanda, öğretimi yapılan beceriyi, deneklerin farklı ortamlara ve farklı kişilere genelleyebildikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of with simultaneous prompting procedure to gain the ability to use Braille reading and note taking device for visually impaired students is examined. In addition, in this study, it is investigated whether individuals could continue the skills gained 10, 20 and 30 days after teaching and whether they could generalize the acquired skills to different environments and different people. In order to determine the effectiveness of simultaneous prompting procedure, multiple polling model with single-stage polling stage is used in the study. The study is conducted with three visually impaired students, two of whom were girls and one was male. The dependent variable of this research is the ability to use the Braille reading and note-taking device. The independent variable of the research is the simultaneous prompting procedure method in teaching Braille reading and note taking skills. In order to determine the effectiveness of teaching with the simultaneous prompting procedure in teaching Braille reading and note taking skills to visually impaired students, collective polling, daily polling, teaching, monitoring and generalization sessions were organized. Single opportunity method is used in the evaluation sessions. The findings of the study show that simultaneous prompting procedure is effective in teaching Braille reading and note taking skills to visually impaired students and that the retention of the learning is maintained 10, 20 and 30 days after the end of the instruction. At the same time, it is seen that subjects can generalize the taught skills to different environments and different people.