Rusya'da Serfliğin ilga edilmesi
The canceltaion of Serfdom in Russia
- Tez No: 593547
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışmasında uzun yıllar boyunca kaldırılması tartışma konusu olan, her dönemde kaldırılması gündeme gelen fakat hem içeride hem dışarıda ortaya çıkan gelişmelere bağlı olarak kaldırılması sürekli ertelenmek zorunda kalan serfliğin ilga edilmesi ve ilga edildikten sonra Rusya'nın sosyal düzenine olan etkisi ana hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Serfliğin ilga edilmesi sorunu uzun süre Rusya'nın gündemini meşgul eden önemli bir sorun olmuştur. Çünkü serflik sorunu zamanla ortaya çıkan yeni şartlar nedeniyle hem Rusya'nın gelişmesine hem sosyal düzeni olumsuz etkileyen ciddi ve bir an önce çözülmesi gereken bir soruna dönüşmüştür. Serfliğin ilga edilmesi sorunu önce 1 Ocak 1857 tarihinde kurulan Gizli komitede, sonra Ana komitede ve daha sonra Düzenleme komisyonunda üst düzey yetkililer tarafından ele alınmıştır. Nihayet üç çalışma dönemi sonucunda Serfliği ilga eden kanun imparator II. Aleksandr tarafından onaylanmasıyla 19 Şubat 1861 de ilan edilmiştir.1861 kanunu köylülerin durumlarında ciddi bir değişime yol açmamıştır. Fakat Rusya'nın modernizasyonu için yapılacak olan reformların önünün açılmasını sağlamıştır. Tez çalışmasında serfliğin ilga edilmesi temelinde ortaya çıkışı, gelişimi, kaldırılmasına ortam hazırlayan nedenler ve kaldırıldıktan sonraki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The abrogation ofland serfdom and the effects on the Russian Social pattern after its abrogation has been tried to put forward generally in thesis work, the point issue has been whe there to abrogate the land serfdom or not during many years and in every period its abolishment come in to question but it is continuo usly obliged to be delayed depending on the events that occurred bothinland and in foreign countries. The trouble of land serfdom abolishment has been an important issue which occupied Russian social and political agenda long time. Because the land serfdom issue has turned into aserious issue that has to be solved immediately affecting both the development of Russia and its social life negatively due to new conditions occurred in time. The problem of abolition of serfdom was first handled by the Secret Commitet established on 1 January 1857, then by the main committee and then by the senior authorities in the Regulatory Commission. At the end of the three working periods, the law abolishing Serfdom was declared on 19 February 1861, when it was approved by Emperor II. Aleksandr. The law of 1861 did not cause a seriouschange in the situation of the villagers. But it led to the opening of reforms for the modernization of Russia The basis of appearence of land serfdom abrogation, its improvement, there asons that pave the way for its abrogation and the affects after its abrogation has been studied in thesis work.