Coloring for distributed-memory-parallel gauss-seidel algorithm
Dağıtık-bellek-paralel gauss-seıdel algoritması için renklendirme
- Tez No: 593575
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET AYKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Gauss-Seidel doğrusal denklem sistemlerinin çözümünde iyi bilinen bir özyinelemeli yöntemdir. Gauss-Seidel taramalarında yapılan hesaplamalar, yeni yinelemelerin her bir bileşeni önceden hesaplanan sonuçlara bağlı olduğundan doğası gereği ardışıktır. Çizge renklendirme, hesaplamalarda önceliğin neden olduğu veri bağımlılığını ortadan kaldırarak paralellik elde etmek için yaygın olarak kullanılır. Bu tezde, dağıtık-bellek-paralel Gauss-Seidel algoritması için daha iyi bir renklendirme sağlayan bir method sunuyoruz. Metodumuz, renk sınıfları arasındaki hesaplama yük dengesini korurken renk sayısını azaltmak için çizge bölümleme ve dengeli çizge renklendirme gibi çeşitli kombinasyonel yaklaşımları kullanır. Çeşitli bilimsel uygulamalardan doğan düzensiz seyrek problemler üzerinde yapılan deneyler, modelimizin Gauss-Seidel algoritmasındaki gerekli renk sayısını ve dolayısıyla paralel taramaları etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Gauss-Seidel is a well-known iterative method for solving linear system of equations. The computations performed on Gauss-Seidel sweeps are sequential in nature since each component of new iterations depends on previously computed results. Graph coloring is widely used for extracting parallelism in Gauss-Seidel by eliminating data dependencies caused by precedence in the calculations. In this thesis, we present a method to provide a better coloring for distributed-memory-parallel Gauss-Seidel algorithm. Our method utilizes combinatorial approaches including graph partitioning and balanced graph coloring in order to decrease the number of colors while maintaining a computational load balance among the color classes. Experiments performed on irregular sparse problems arising from various scientific applications show that our model effectively reduces the required number of colors thus the number of parallel sweeps in the Gauss-Seidel algorithm.