Ortodontide kullanılan şeffaf plakların renk stabilitelerinin in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the color stability of CLEAR aligners used in orthodontics
- Tez No: 784181
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET PALA MUTLU
 - Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Termoplastik vakumla şekillendirilmiş alignerların estetik ve şeffaf özelliklerinden dolayı son yıllarda popülerliği diğer tedavi seçeneklerine göre artmıştır. Kullanım talimatına uymayan hastalarda alignerlarda renk değişimleri gözlenmektedir. Bu çalışmada günlük tüketim sıklığı yüksek olan boyayıcı ajanlarla alignerlarda meydana gelebilecek renk değişiklikleri değerlendirilmiştir. 3 farklı firmaya ait (Invisalign®, Clear Correct®, Orthero®)180 adet aligner kahve, çay solüsyonlarına 12 saat boyunca ve sigaraya 14 gün boyunca in vitro olarak maruz bırakılmıştır. Kontrol grubu olarak yapay tükürük kullanılmıştır. Renk ölçümleri T0 başlangıç anında ve T1 çalışma sonunda kolorimetre cihazı ile ölçülmüştür. Renk değişiklikleri (ΔE*), Commission Internationale de I'Eclairage L* a* b* renk sistemi (CIE L* a* b*) esas alınarak hesaplanmıştır ayrıca sonuçlar klinik değerlendirme için Ulusal Standartlar Bürosu (NBS) değerlerine dönüştürüldü. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınanmıştır. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Tek yönlü varyans analizi kullanılırken, ikili karşılaştırmalar için varyansların homojenliği durumunda Bonferroni düzeltmeli ikili değerlendirmeler, varyansların homojen olmadığı durumda Games-Howell test kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test kullanıldı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin grup içi karşılaştırmalarında Bağımlı gruplar t testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin grup içi karşılaştırmalarında Wilcoxon signed-ranks test kullanıldı. Üç farklı aligner türünde de renklendirici ajanlara maruziyet sonrasında klinik olarak gözlemlenebilecek renk değişimleri ölçülmüştür. Maruz bırakılan etken maddelerden bağımsız en fazla renklenen Invisalign® alignerlar olmuştur. Invisalign® alignerlar en çok kahve solüsyonundan etkilenmiştir Clear Correct® ve Orthero® firmalarına ait alignerlar maruz bırakılan etkenlerden bağımsız birbirine benzer renklenme değerleri göstermiştir. Çaışmamızın sonuçlarına göre günlük tüketim sıklığı yüksek olan renklendirici ajanlar, kullanım süresi kısa olmasına rağmen alignerlarda klinik olarak gözlemlenebilecek renk değişimlerine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the aesthetic and transparent properties of thermoplastic vacuum shaped aligners, their popularity has increased in recent years compared to other treatment options. Color changes are observed in the aligners in patients who do not comply with the instructions for use. In this study, color changes that may occur in aligners with coloring agents with a high daily consumption frequency were evaluated. 180 aligners from 3 different companies (Invisalign®, Clear Correct®, Orthero®) were exposed to coffee, tea solutions for 12 hours and cigarettes for 14 days in vitro. Artificial saliva was used as the control group. Color measurements were measured at the start of T0 and at the end of T1 study with a colorimeter device. Color changes (ΔE*) were calculated based on the Commission Internationale de I'Eclairage L* a* b* color system (CIE L* a* b*) and results were converted to National Bureau of Standards (NBS) values for clinical evaluation. The suitability of the quantitative data to the normal distribution was tested using Shapiro-Wilk test and graphical analysis. One-way Analysis of Variance was used for the comparisons between multiple groups of normally distributed quantitative variables. Bonferroni-Corrected Binary Evaluations were used for homogeneity of variances for pairwise comparisons and the Games-Howell test was used for non-homogeneity of variances. Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test were used to compare quantitative variables that did not show normal distribution among multiple groups. Dependent Groups T-test was used for comparisons between the groups of normally distributed quantitative variables. Wilcoxon signed-ranks test was used for intragroup comparisons of quantitative variables that did not show normal distribution. Clinically observable color changes were measured after exposure to coloring agents in all three different types of aligners. Invisalign® aligners were the most discolored independent of the exposed active substances. Invisalign® aligners were most affected by the coffee solution. Clear Correct® and Orthero® aligners showed similar coloration values independent of the factors exposed. According to the results of our study, coloring agents with a high daily consumption frequency caused clinically observable color changes in the aligners, although the usage time was short.