Saklı düzen kavramından yola çıkılarak bir koreografi üretimi
Saklı düzen kavramından yola çıkılarak bir koreografi üretimi
- Tez No: 593583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEDİRHAN DEHMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsan varoluşundan bu yana, evrenin nasıl bir düzen içerisinde işlediğini merak etmiştir. Açığa çıkmamış bir gerçeklik düzeyi olduğu bilim insanları tarafından keşfedilmiştir. Gözümüze düzenli ya da düzensiz görünen her şey matematiksel bir yapı üzerine işlemektedir. Bu kusursuz düzen içinde insanın en büyük ve vazgeçilmez hedefi mutlu bir yaşam sürmektir. Peki nedir mutluluk? Mutluluk, insanın tüm zamanlarda ulaşmak için çaba sarf ettiği, genel olarak bireyin olumlu psikolojik bir hal içerisinde olmasını ifade eden önemli bir kavramdır. Mutluluk kavramı üzerindeki tartışmalar, Aristoteles ve Nietzsche gibi önemli felsefecilerden başlayarak, geçmişten günümüze kadar araştırılmış, yorumlanmış ve önemli bir konu alanı olmuştur. Mutluluk, insanların hiçbir zaman vazgeçemedikleri ve sürekli arzuladıkları, ulaşmak için çabaladıkları bir eğilim olarak tanımlanabileceği gibi, insanın haz duyacağı şeylerin toplamından elde ettiği iyi ruh hali olarak da değerlendirilmektedir. Bu eser çalışmasında, bir dansçı ve koreograf olarak hareket aracılığıyla mutluluğu koreografik bir düzende, koreografik olarak tanımlamak üzerine çalıştım. Nihai mutluluk hedefi ve evrenin matematiksel düzeni teorisi, mutluluğa ulaşmak için matematiksel bir yol tasarlamanın mümkün olup olmadığı düşüncesinin zihnimde kristalleşmesine ve“MUT”adlı eserin yaratım sürecine girmeme neden olmuştur. Bu sürecin sonunda ise ortaya çıkardığım sonuç, mutluluğa olan bakış açımı değiştirmem ile ilgili bir formüldür. Mutluluğa ulaşmayı hedeflemek yerine, mutluluğa giden süreci yıpranmadan geçirmek, mutluluk ve mutsuzluk hali ile başa çıkabilmek ve bu iki hal arasındaki dengeyi kurabilmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
Since their existence, human beings have wondered in what order the universe works. It was discovered by scientists that there was a level of unrevealed reality. Everything that seems to be regular or irregular in our eyes works on a mathematical structure. In this perfect order, the biggest and indispensable goal of human is to lead a happy life. So what is happiness? Happiness is an important concept in which human beings strive to reach at all times and in general, the individual is in a positive psychological state. The debates and researches on the concept of happiness have started from the past to the present, starting from the important philosophers such as Aristotle and Nietzsche. Happiness can be defined as a tendency that people can never give up, constantly desire and strive to achieve, but it also can be seen as a good mood obtained from things that individuals find pleasuring. In this work, as a dancer and choreographer, I worked on defining happiness choreographically through movement vocabulary, in a choreographic order. The ultimate goal of happiness and the theory of the mathematical order of the universe has led me to question if it is possible to design a mathematical pattern to achieve happiness and inspired me to begin the process of creating“MUT”. At the end of this process, the result was a formula about changing my perspective on happiness. Rather than aiming to achieve happiness itself, the most healthy way is to experience the very process of achieving happiness without hassle, to be able to deal sadness as well as happiness and unhappiness and to find a the balance between the two.