Dönüşüm geometrisi etkinliklerine kültürel bağlamın dahil edilmesi sonucu oluşan öğrenci yaklaşımları
Student approaches resulting from integration of cultural context into transformation geometry activities
- Tez No: 593584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN ERDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Yürütülen bu tez çalışmasının amacı 12. sınıf öğrencilerinin kültürel bağlamın dahil edildiği dönüşüm geometrisi etkinliklerine nasıl katılım sağladıklarını ve yorumladıklarını araştırmaktır. Çalışmada nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Bu desende de araştırmanın amacına yönelik durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları Aydın ili sınırlarında yaşayan 12. sınıfta öğrenim gören 5 öğrenciden oluşmaktadır. Nitel örneklem seçme yöntemlerinden, olasılıklı olmayan örnekleme türlerinde yer alan kolay ulaşılabilir veya elverişli örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada 2 adet kültürel oyun ve 7 adet etkinlik olmak üzere toplam 9 farklı etkinliklere öğrencilerin katılımı sağlanmıştır. Bu etkinliklerden iki tanesi Aydın ili Didim ilçesinde 28 lise son sınıf öğrencisine kendi matematik öğretmenleri tarafından uygulanan sınıf içi etkinlikle, pilot çalışma ile oluşturulmuştur. Dönüşüm geometrisinin dahil edildiği tez etkinliklere öğrencilerin nasıl katılım sağladıkları ve yorumlarda bulunduklarına dair araştırma verileri gözlem ve alan notları, görüşme, ses kayıtları, öğrenci çalışma kağıtları gibi veri toplama yöntemleri kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca araştırmacı öğrencilerin uygun oldukları zaman dilimine göre çizelge oluşturmuş ve öğrencilerle bireysel olarak hazırlanan etkinlikler üzerinde çalışılmıştır. Toplanan veriler temel olarak nitel analiz yöntemlerinden betimsel analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular tablolar, görseller ve öğrencilerin söylemleri direkt alınarak sunulmuştur. Bu çalışma ile öğrenciler kültürel öğeler ve oyunlar kullanılarak hazırlanan dönüşüm geometrisi etkinliklerine katılım sağlamışlardır. Matematik ve kültürel öğelerin bir araya getirildiği bu etkinlikler ile öğrencilerin farklı bir deneyim yaşamış oldukları, günlük hayattaki nesnelerde bulunan gizil matematiği keşfetme ve görmeye yönelik farkındalık kazandıkları elde edilen bulgular arasındadır. Öğrencilerin etkinlikler ve çalışma ile ilgili kişisel görüşleri de alınmıştır. Etnomatematik temelli dönüşüm geometrisi etkinliklerine katılımları ve yorumlamaları kültürel içerik, değerler, matematiksel içerik, matematiğin evrenselliği ve öğrencilerin çalışma ile ilgili yaptıkları kişisel yorumlar bazında bulgu olarak elde edilmiş, tartışılmış ve sunulmuştur. Sonuç olarak, çalışmada öğrencilere etnomatematik kuramı dahilinde günlük yaşamda, kültürel tarihi olan oyunlarda ve hem kendi kültürümüzden hem de farklı kültürlerden öğelerdeki gizil matematiği keşfetmeye yönelik farkındalık kazandıkları belirlenmiştir. Öğrencilerin etkinliklere katılımları ve görüşlerinin birbirlerinden farklı olduğu ve bu durumun ortaya çıkmasında motivasyon, kişisel gelişim ve farklılıklar, hobiler, yetenekler, ilgi alanları, merak ve geçmişten gelen bilgilerin belirleyici etkenler olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate how students' in senior grade of the high school participate in and interpret the transformational geometry activities integrated with cultural context. In total, 5 students in senior grade participated in this study, all of whom live in Aydın district of Turkey. The main design of the study is qualitative. As sampling method convenient sampling was used. Participant students of the study involved in 9 different rotational geometry and culture integrated activities, 7 of which were performed as student activity sheets, 2 of which were performed as cultural games. 2 of the activities were constructed as a result of classroom activity, pilot study applied to 28 senior students by their math teacher in Didim, Aydın district. To collect data about how students participated in and made interpretations about the activities; various data collection tools such as observation, field notes, interview, audio recording and student activity sheets were used. The researcher also prepared a time table according to students' availability to participate in the activities and studied with all participants individually. The collected data were analyzed by qualitative descriptive analysis techniques and explained in findings part of this document in detail. The results are presented as tables, figures constructed by students and direct quotations. Last but not least, in this study, students participated in transformational geometry activities prepared with the use of cultural figures and games. Stated in results, the activities in which mathematics and culture are combined together led participant students to gain various experiences and to realize the secret math hidden in real life. Students' views about the study and the activities were also taken. Findings about how students participated in and interpreted the transformational geometry activities based on ethnomathematics were discussed and presented in separate parts as cultural context, values, mathematical context, the universality of mathematics and students' personal comments on activities. Lastly, at the end of this study students are said to recognize the hidden mathematics in the objects from daily life, games with cultural background and history, and both in our culture and other cultures. It can also be said that students' views and their participation process in activities differ from each other based on factors such as motivation, personal development and differences, hobbies, talents, interests, curiosity and familarity.