Yönetişim göstergelerinin doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi: Avrupa Birliği ülkelerinden deliller
The effect of governance indicators on direct foreign investments:Evidence from European Union countries
- Tez No: 593585
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, yönetişimin doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisini Avrupa Birliği ülkeleri çerçevesinde araştırmaktır. Belirtilen amaç doğrultusunda, kurumsal ve politik belirleyicileri içinde barındıran yönetişimin doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki etkisi Avrupa Birliği ülkelerine ait 2002-2017 dönemi yıllık verileri kullanılarak panel veri regresyon analizi aracılığıyla incelenmiştir. Yapılan analizin sonucunda, yönetişim göstergelerinden siyasi istikrar ve şiddetsizlik ve düzenleyicilik kalitesi ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif ilişki olduğu görülmüştür. Ancak ifade özgürlüğü ve hesap verilebilirlik ile doğrudan yabancı yatırımlar arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif ilişki bulgulanmıştır. Ulaşılan bulgular, doğrudan yabancı yatırımları çekmek isteyen ülkelerin siyasi istikrar ve şiddetsizlik ile düzenleyicilik kalitesine önem vermeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of governance on foreign direct investments within the framework of European Union countries. For this purpose, the effect of governance, which includes institutional and political determinants, on foreign direct investments was examined through panel data regression analysis using European Union countries annual data for 2002-2017. As a result of the analysis, it is seen that there is a statistically significant and positive relationship between the foreign direct investment and the quality of political stability and nonviolence and regulatory quality among the governance indicators. However, a statistically significant and negative relationship was found between freedom of expression and accountability and foreign direct investments. The findings show that countries that want to attract foreign direct investments should give importance to the quality of political stability and nonviolence and regulatory quality.