The similarities and differences between the practices and beliefs of 5th grade English teachers in terms of teaching speaking skills in state schools in Austria and Turkey
Avusturya ve Türkiye'deki devlet okullarında 5. sınıf derslerine giren İngilizce öğretmenlerinin konuşma becerilerini öğretme açısından uygulamalarındaki ve inançlarındaki benzerlikler ve farklılıklar
  1. Tez No: 593626
  2. Yazar: ÖZGE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
İngilizce dünyadaki en yaygın kullanılan dillerin başında olarak pek çok insanın hayatında önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden iletişimsel yaklaşımlar birçok ülkede İngilizce öğretimi için en yaygın tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, Avusturya ve Türkiye'de konuşma becerisinin öğretimindeki benzerlikleri ve farklılıkları saptayabilmek, ve bu uygulamarın bu konudaki inançlarla eşleşip eşleşmediğini görebilmek adına, 5. sınıf İngilizce öğretmenlerine bu çalışma uygulanmıştır. Bu çalışma Avusturya'dan beş öğretmen, Türkiye'den ise iki öğretmenle yapılmıştır. Bunlardan toplamda yedisi İngiliz Dili Eğitimi alanında öğretim deneyimine sahip öğretmenlerdir. Bu nitel çalışmada, veriler gözlem ve alan notları ve görüşme tekniği ile toplanıp ve gözlem ve alan notları gözlem şemasına kodlanmıştır ve sıklıkları kıyaslanmıştır. Görüşme için ise Nvivo12pro programı ile cevaplar arasında ortak kodlar bulunup karşılaştırmalı yöntemle görüşme cevapları analiz edilmiştir. Seçmeli kodlama yöntemi kullanılarak görüşme ve gözlem sonuçlarının ortak kod ve temalar incelenmiştir. Veri analizi boyunca bağımsız ikinci kodlayıcılar, araştırmacıya yardım etmiştir. Sonuç olarak, tüm öğretmenler konuşma becerisinin ve iletişimsel yaklaşımın farkında olup genelde uygulamaya çalıştıkları bir yöntemdir. Ancak öğretim sürecinde uygun sınıf ortamı, aktiviteler, konular gibi kimi noktalara ağırlık verilirken kimi noktalar vurgulanmamıştır. Bu iki ülkedeki (Türkiye ve Avusturya) gözlem ve görüşme yapılan İngilizce öğretmenlerinin konuşma becerisi öğretimi ve buna bağlı faktörler doğrultusunda karşılaştırılmasındaki bazı sonuçlara göre, Avusturya'da gözlemlenen öğretmenlerin, Türkiye'de gözlemlenen öğretmenlerden, daha fazla konuşma becerisi öğretimini uyguladığı ve bu konudaki görüş ve uygulamaların daha çok eşleştiği görülmüştür. Bu çalışma benzer konudaki mevcut araştırma bulgularıyla tutarlıdır.
Özet (Çeviri)
English plays an important role in the lives of many people as one of the most widely used languages in the world. Therefore, communicative approaches are one of the most widely preferred methods for teaching English in many countries. In this study, the similarities and differences between the practices and beliefs of 5th grade English teachers in terms of teaching speaking skills in state schools in Austria and Turkey, and whether the teachers' practices and beliefs match in terms of teaching speaking skills were compared. The participants were five teachers from Austria, and two teachers from Turkey. A total of seven of them are teachers with teaching experience in the field of English Language Teaching. In this qualitative study, the data were collected by observation, field notes and interview, and the observation and field notes were coded into the observation scheme and were analyzed by frequencies, and the interview transcriptions were coded by using Nvivo12pro, and they were analyzed by comparison method. With selective coding technique emerging common themes and codes of interviews and observations were analyzed. Throughout the data analysis, independent second graders helped the researcher. As a result, all teachers were aware of their speaking skills and communicative approach and are generally used as a method. However, some points such as appropriate classroom environment, activities and subjects were emphasized in the teaching process while some points were not emphasized. According to some results of these two countries (Turkey and Austria) observed and interviewed English teachers in terms of teaching speaking skills and related factors, teachers observed in Austria included more speaking skills into their teaching than the teachers observed in Turkey did, and these teachers' belief and practice match more than the observed teachers in Turkey. This study is consistent with current research findings on a similar topic.