Paket tur sözleşmeleri
Package tour agreements
  1. Tez No: 593631
  2. Yazar: SÜLEYMAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN İKİZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın konusu Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda yer alan paket tur sözleşmeleridir. Paket tur sözleşmesi, paket tur düzenleyicileri veya aracıları tarafından ulaştırma konaklama, ulaştırma ve konaklama hizmetlerine bağlı olmayan başka turizm hizmetlerinden en az ikisinin birlikte her şeyin dâhil olduğu fiyatla satıldığı veya satımın vaat edildiği ve hizmetin yirmi dört saatten uzun süreyi kapsadığı veya gecelik konaklamayı içerdiği sözleşmelerdir. Paket tur sisteminin tarihi aşamaları, kanunlaştırma çalışmaları bu konuda yürürlüğe girmiş iki Avrupa Birliği Direktifi ve paket tur mevzuatımız temelinde incelenmiştir. Zaten yakın zamanda yürürlükten kalkan 90/314/EEC esas alınarak paket tur mevzuatımız oluşturulmuştur. Artık 2015/2302 numaralı yeni paket turlar direktifi yürürlükte olup hükümlerine çalışmamızda yer verilmiştir. Tarafların hak ve yükümlülükleri kanun ve yönetmelik çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmış, Yargıtay kararlarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Topic of this research is; safeguarding consumers' rights via package tour covenents abided by the law. Package tour agreement is a contract sold or promised to be sold all_in price by package tour organizers or agents, including transportation, accomodation, and at least two other tourism services which are not connected to transportation and accomodation services, covering more than 24 hours service or including one night accomodation. System of package tour agreements' historical stages and legalization are examined by; two EU directives (currently in effect) and package tour regulations. Current package tour legislation has been constituted based on recently abolished 90/314/EEC. Our research includes verdicts of current package tour directive 2015/2302 . Rights and obligations of the counterparties are tried to be put forward within the framework of the law and regulations. Supreme court decisions are benefited.