Türk muhafazakârlığı ve Serdengeçti dergisi
Turkish conservatism and Serdengeçti magazine
- Tez No: 593682
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Muhafazakârlık, Kıta Avrupası‟nda ortaya çıkmıĢtır. Aydınlanma Dönemi, Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimi bu kavramın hem yayılmasına hem geliĢmesine hem de bir ideolojiye dönüĢmesine sebebiyet vermiĢtir. Kısa bir süre sonra Osmanlı Ġmparatorluğu sınırları içerisinde de etkisini göstermeye baĢlamıĢtır. Nitekim muhafazakâr fikirler, Osmanlı Devleti‟nin son dönemindeki kötü gidiĢi düzeltmek adına özellikle Tanzimat Dönemi‟yle birlikte baĢlayan düzenlemelere karĢı olan bazı düĢünür ve siyasilerle ülkeye girmeye baĢlamıĢ ve Cumhuriyet‟in ilanı ve sonrasındaki süreçte bu durum daha da yayılmıĢtır. Hiç kuĢku yok ki Türk muhafazakârlığının kendine has yönleri olmuĢtur. Bunların tespit edilebilmesi, genel anlamda muhafazakârlık teorisini incelemek ne mümkündür. Bu bağlamda çalıĢma muhafazakâr teoriyi genel hatlarıyla incelemektedir. Osmanlı son dönemi zihin dünyasında hatırı sayılır bir yer edinen muhafazakârlık, Cumhuriyet‟in ilanı sonrası süreçte etkisini kısmen kaybetmiĢtir. Muhafazakâr fikirler veya tepkiler, sınırlı düzeyde de olsa varlığını sürdürmüĢtür. Bu çerçevede ifade edilebilecek ve daha güçlü biçimde olduğuna kuĢku bulunmayan ilk fikri canlanıĢın Ġkinci Dünya SavaĢı sonrası dünyaya hâkim olan hürriyet ikliminin Türkiye‟yi de etkilediği tarihlere denk geldiği söylenebilir. Serdengeçti dergisi aynı tarihlerde yayın hayatına baĢlamıĢ ve çizgisiyle muhafazakârlığa ciddi katkılar sağlamıĢtır.
Özet (Çeviri)
Conservatism emerged in Continental Europe. The Enlightenment Period, the French Revolution and the Industrial Revolution caused this concept to both spread and develop and to become an ideology. Shortly after, it began to show its effect within the borders of the Ottoman Empire. As a matter of fact, conservative ideas started to enter the country with some thinkers and politicians who opposed the regulations that started with the Tanzimat Period in order to correct the bad progress in the last period of the Ottoman Empire and this situation became more widespread during the proclamation of the Republic and its aftermath. There is no doubt that Turkish conservatism has its own aspects. In order to determine these, it is not possible to examine the theory of conservatism in general. In this context, the study examines conservative theory in general terms. Conservatism, which gained a significant place in the minds of the late Ottoman period, lost its influence in the post-proclamation of the Republic. Conservative ideas or reactions persisted to a limited extend. In this context, the idea of revival of conservatism in Turkey after the Second World War to judge the freedom of the world‟s climate also said that the date coincided with the effects. Serdengeçti magazine started its publication life at the same time and this magazine made a significant contribution to conservatism.