Güncel sanatta kent metamorfozları ve kent metaforları üzerine okumalar
Readings on urban metamorphosi̇s and urban metaphors at contemporary art
  1. Tez No: 593696
  2. Yazar: ARMAĞAN YOLGÖSTEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ESRA OSKAY MALİCKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
“Güncel Sanatta Kentsel Metamorfozlar ve Kentsel Metaforlar Üzerine Okumalar”başlığı altında yürütülen bu tez; uzun zamandır sanatçıların üzerine düşündüğü konuştuğu ve ürettiği sanatsal bir anlatım aracı olan kentin pratikteki yerini, tarihini ve sanatçıların gözünden hem fiziksel hem de ruhsal anlamda geçirdiği dönüşümü değerlendirmek üzere hazırlanmıştır. Bu çalışmada, sosyal, kültürel ve politik açıdan birçok olayın yaşandığı günümüz dünyasında sanatçıların zihinlerinde oluşan ve topluma yansıttıkları kent imgesi araştırılmış, bu imgenin plastik sanatlara ve diğer sanat disiplinlerine nasıl yansıdığı ortaya konulmuştur. Ayrıca bu çalışmada kent olgusunda yaşanan değişimin, sanatçının gözüyle başkalaşımın nasıl ifade edildiği de yer almaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde bu çalışmaya konu olan kavramların tanımlarına ve kısaca tarihlerine değinilmiştir. İkinci bölümde bu kavramların sanat ve kültür ile ilişkileri incelenmiş, Çağdaş Sanat pratikleri içerisinde ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Son bölümde ise bu konuda gerçekleştirilen uygulamalara yer verilmiş, konu, bu kavramları kullanarak işler üreten sanatçıların çalışmalarıyla desteklenerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation, titled“Readings on Urban Metamorphosis and Urban Metaphors at Contemporary Art”, is prepared to evaluate the city's history and its place in practice, and its transformation from the point of view of the artists both physically and spiritually, as the city is an artistic expression instrument, thought, talked and produced upon by the artists. At this study, the city image, created at the minds of the artists and reflected to the society, is examined at today's world, where numerous social, cultural and political incidents are happening, and it is presented how this image reflected to the plastic arts and other art disciplines. Besides, at this study, the change at the city phenomenon, and how this metamorphosis is expressed from the perspective of the artist, also takes part. At the first part of the research, the definitions of the notions and their brief histories are mentioned which are the subjects of this study. At the second part, these notions' relations with art and culture are examined, dealtwithin contemporary art practices and evaluated. At the last part, the applications on this subject are included and the subject is explained with the help of the artists' works which are produced by using this notions.