Çalışma hayatında yer alan Suriyeli göçmen kadınların mevcut duruma bakış açıları üzerine inceleme
Investigation on the perspectives of Syrian migrant women in the business life
- Tez No: 593704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Siyasi iradenin zorlayıcı etkisinin yanında can güvenliğini sağlamak amacıyla savaş/çatışma bölgelerinden gerçekleştirilen göçler son yıllarda en çok tanık olduğumuz göç türüdür. Göçün niteliği, özelliği, bileşenleri ve türlerine bakarak çeşitli isimlendirmelerle anılan göç eden kişiler gittikleri ülkelerde/bölgelerde uyum sağlamak amacıyla çeşitli haklara sahip olabilmektedir. Ülkemize 2011 yılından sonra kitlesel olarak yapılan göç dalgası bu duruma karşı yapılan politikaları öncelikli kılmıştır. Bu çalışmada göç, mülteci ve feminizm kavramları ele alınarak Türkiye'de bulunan göçmenler hakkında bilgilere yer verilmiştir. Suriye Krizi sonrası günümüze kadar 4 milyondan fazla göçmeni ağırlayan ülkemizde nüfusun 2 milyona yakınını kadınlar oluşturmaktadır. Cinsiyet farklılığı nedeniyle dezavantajlı konumda bulunan kadınların göç etmelerindeki faktörleri, şu an yaşadıkları ortamı algılayışları ve gelecekle ilgili beklentilerini yorumlayabilmeyi amaçlayarak oluşturulan anket çalışması 215 kadın ile gerçekleştirilmiş sonucunda feminizm düşüncesinin belirli bir oranda etkili olduğu sonucuna varılmasını ve ekonomik göçten bahsetmeyi mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the compelling effect of political will, migration from war / conflict zones in order to ensure life safety is the most common type of migration we have witnessed in recent years. By looking at the nature, characteristics, components and types of migration, migrants, referred to by various nomenclatures, may have various rights to adapt to the countries / regions of destination. The mass wave of immigration made to our country after 2011 made the policies against this situation a priority. In this study, migration, refugees and by considering the concept of feminism have been given information about immigrants in Turkey. In our country, which hosted more than 4 million immigrants since the Syrian crisis, nearly 2 million of the population is women. The survey, which was conducted with the aim of interpreting the factors affecting the migration of women in disadvantaged position due to gender differences, their perceptions of the environment they live in and their expectations about the future, made it possible to conclude that the idea of feminism was effective at a certain rate and to mention about economic migration.