Local governments and civic engagement in network society: The cases of Kadıköy and Üsküdar Municipalities
Ağ toplumunda yerel yönetimler ve sivil katılım: Kadıköy ve Üsküdar Belediyesi
- Tez No: 593728
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ağ Topluluğunun daha demokratik ve katılımcı olduğu varsayılmaktadır. Ancak, bu varsayım son zamanlarda eleştirel bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Sosyal medya, çeşitli grupların ve yapıların bilgi paylaştığı ve görüşlerini ifade ettiği kilit alanlardan biridir. Artık sosyal medya olmadan sosyal hayatı düşünmek mümkün olmasa da, böyle etkileşimli alanların gerçekten demokratik ve etkili iletişim araçları olup olmadığı da bir soru işaretidir. Bu tez, Kadıköy ve Üsküdar Belediyelerinin Twitter kullanımına odaklanarak yerel yönetimlere sivil katılım sorununu ele almaktadır. Tez çalışmasında yapılan araştırmalar Twitter gibi platformlarla mevcut ağ ilişkilerinin demokratik bir ilişki için gerekli olan güvene dayanmadığını göstermiştir. Kadıköy ve Üsküdar Belediyesi'nin tweetlerinde yapılan içerik analizleri sonucunda, yetki devri, çevrimiçi siyasi kutuplaşma, cevaplanmayan isteklerin kontrol mekanizmasındaki eksikliği gibi özelliklerin güvene dayalı yapıdan uzak olduğu tespit edildi. Bu bulgulara dayanarak tez, yerel otoritelerin Twitter yaklaşımlarını araçsaldan iletişimsel eylem kuramına dönüştürmeleri gerektiğini savunuyor. Aynı şekilde, yerel otoriteler ve yurttaşlar arasındaki iletişimi izleyen üçüncü taraf bir aktöre de ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.
Özet (Çeviri)
Network Society is assumed to be more democratic and participatory. However, this assumption has come under critical scrutiny recently. Social media is one of the key arenas through which various groups and institutions share information and express opinions. Although it is not possible to think the social life without social media anymore, nevertheless whether such interactive fields are really democratic and effective means of communication is a question mark. This thesis problematizes civic engagement in local administrations by focusing on the Twitter usage of Kadıköy and Üsküdar Municipalities. The investigation conducted in this thesis has shown that current network relations with platforms such as Twitter are not based on trust which is essential for a democratic relationship. As a result of the content analysis on the tweets of Kadıköy and Üsküdar Municipality, features such as delegation of authority, online political polarization, lack of control mechanism of unanswered requests were found to be far from being based on trust. Based on these findings the thesis argues that local authorities should change their approach to Twitter from instrumental to communicative rationality. Likewise, there is also a need for a third-party involvement which monitor the communications between local authorities and citizens.