Türkiye'de vergi denetiminin hukuki etkinliği
Judicial efficiency in tax audit in Turkey
- Tez No: 593748
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE DİLEK YILMAZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Devletin varlığını devam ettirebilmesi, vatandaşa ihtiyacı olan kamu hizmetini en kaliteli şekilde sunabilmesi ve kamu harcamalarındaki finansmanın sağlanmasında en önemli etken vergilerdir. Ancak mükellefler,“devletin gelirine ortak olduğu”düşüncesinden hareketle vergi kaçırma eğilimindedir. Mükellef, sürekli çıkan vergi aflarına ya da caydırıcı olmayan cezalara dayanarak vergi kaçıracağı gibi mevzuatı bilmediği ya da yanlış yorumladığı içinde vergi kaçırabilir. Bu kayıp ve kaçakların önlenmesi için etkin bir vergi denetim sistemi oluşturmak gerekir. Ayrıca etkin vergi denetimi vergilemede adalet ve eşitlik ilkelerini de beraberinde getirir.Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de vergi denetim yapısını, irdelemek, bu yapının daha işler hale gelmesi için yapılabilecekleri ve vergi denetim faaliyetlerinin hukuki niteliğinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Taxes are the most important factor for the government to continue its existence, provide the public services in the quality that is needed to its citizens and to provide financing for the public spending. But the taxpayers have a tendency to tax evasion because of the thought that“they are a partner to the income of the government”. While taxpayer can evade taxes based on constant tax amnesties or punishments that are not deterrent enough, they can also evade taxes because of unknown or misinterpreted regulations. For these loss and evasions to be prevented, an active tax audit system should be established. Furthermore, active audit system will accompany fairness and equality in taxing principles with it.This study's purpose is to examine the tax audit system in Turkey, the things that could be done to smoothen its operations and to evaluate the legal characteristics of tax audit activities.