Türkiye'de vergi denetiminin örgütlenmesi: 646 sayılı KHK öncesi ve sonrası
The organisation of tax inseption in Turkey: before and after statutory decree no 646
- Tez No: 426371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye'de vergi alanında vergi denetiminin önemi, vergi denetimindeki çok başlılık ve vergi denetiminin etkinliği hep tartışılmıştır. Bu çalışmada, vergi denetimi yapan organların geçmişteki ve günümüzdeki yapısı karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. 10.07.2011 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 646 sayılı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığının Kurulması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile vergi denetimi alanında alanındaki çok başlılığa son verilerek vergi denetim birimleri tek çatı altında toplanmıştır. 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı dört farklı denetim birimi kaldırılarak Vergi Denetim Kurulu kurulmuştur. Bu düzenleme ile vergi denetimi yapma görevi vergi müfettişlerine verilmiştir. Bu düzenlemenin pratik bazı yararları olmakla birlikte bir takım hukuki eksiklikleri bulunduğu kamuoyunda tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of tax inspection, multi-headed practices and the efficiency of tax inspection has continuously been discussed in Turkey. In this study, comparatively analyzed. The former and current structure of the authorities that are responsible for tax inspection. After the Decree Having the Force of Law Regarding the Amendment in Some Statutes That is Related to the Establishment of Presidency of Tax Inspection Board, Code No. 646, had been published in Official Gazette on 10.07.2011, multi-headed structure in tax inspection had ended and tax inspection bodies were gathered under a single roof. When the Decree Having the Force of Law with Code No. 646 entered into force, 4 different inspection agents that were connected to Ministry of Finance and Revenue Administration were shut down, and Tax Inspection Board is established. With this Regulation, Tax Inspectors were assigned the duty of tax inspection. Although this regulation has some practical advantages, it is discussed by the public opinion that it has some legal deficiencies.