TED Ankara College: an educational institution and its places of urban life in kolej district
TED Ankara Koleji: Bir eğitim kurumu ve kolej semtindeki kentsel yaşam mekanları
- Tez No: 593752
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışma, bir eğitim kurumu olan TED Ankara Koleji ve onun kentsel yaşam bağlamı olan Kolej semti ile arasındaki ilişkiyi tartışmayı amaçlamaktadır. Türk Maarif Cemiyeti, 1928 yılında Türkiye'deki eğitim alanındaki modern değişimleri desteklemek amacıyla kuruldu. Cemiyetin birincil hedefi, ülkedeki yabancı okullarla rekabet edebilecek ulusal okullar açmaktı ve bu hedef 1931 yılında Ankara'da (TED Ankara Koleji olarak 1951 yılında yeniden adlandırılacak olan) Yenişehir Okulu ile gerçekleştirildi. Cumhuriyetçi bir kurum olan (ilerleyen yıllarda ismi Türk Eğitim Derneği olarak değiştirilen) Türk Maarif Cemiyeti'nin bir ürünü olarak ortaya çıkan TED Ankara Koleji tarihi bir öneme sahiptir. Ayrıca, TED Ankara Koleji'nin 1930-1960 yılları arasında farklı yıllarda inşa edilmiş okul binaları, Türkiye Cumhuriyeti'nin farklı dönemlerine ait tipik mimari örneklerdir. Okul kampüsünün modern başkent Ankara'nın merkezindeki konumu, mimarlığı kentsel bağlamla ilişkili olarak inceleme imkanı vermekte ve bu çalışmaya başka bir bakış açısı sunmaktadır. TED Ankara Koleji'nin konumlandığı bölge zaman içinde Kolej semti olarak anılmaya başlanmştır. Kolej semti, kentin ana planlama kararları ışığında Ankara'nın kentsel alt merkezlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda okul yakın çevresinin sosyo-mekansal yaşamına katkı sağlamaktadır ve bu durum Kolej semtinin gelişimiyle ilişkilenmektedir. Yenişehir-Kızılay'ın Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren Ankara'nın yeni kent bölgesi olarak gelişmesine paralel olarak, kuzeydoğusundaki Kolej semti de içinde barındırdığı TED Ankara Koleji ile birlikte bu gelişime ayak uydurmuştur. Bu çalışma, TED Ankara Koleji Yenişehir kampüsünün oluşumunu ve Kolej semti üzerindeki etkisi sonucunda semtin kentsel yaşam alanları ile karakteristik bir kentsel alt merkez haline gelmesini değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the relation between TED Ankara College, an educational institution, and Kolej district, its context of urban life. Türk Maarif Cemiyeti was founded in 1928 in order to support the education reform in Republican Turkey. Its initial aim was to open schools that would compete with foreign schools in the country and this was realized in Ankara in 1931 with Yenişehir School, which will be renamed as TED Ankara College in 1951. The school is historically significant as the product of an important Republican institution, Türk Maarif Cemiyeti (later renamed as Türk Eğitim Derneği). Besides, the school buildings of TED Ankara College that were constructed from the 1930s to the 1960s are examples of the architectural production of different periods of the Turkish Republic through the twentieth century. The location of the school campus that was in the center of the new capital city of Ankara provides the perspective to study architecture in relation to the urban context. The district, where TED Ankara College was located, began to be called as Kolej district in that time. The evaluation of Kolej district as an urban sub-center of Ankara under the light of the main planning decisions of the city, is correlated to the assessment of the school in reference to its contributions to the socio-spatial life of its close environment. In line with the development of Yenişehir-Kızılay as the new region of Ankara from the early Republican decades onwards, the district of Kolej developed in its northeast together with the school. This study will evaluate the formation of TED Ankara College and its impact on Kolej district becoming a characteristic urban sub-center with its places of urban life.