Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uygulamasında nefret söylemi
Hate speech in the practice of European Human Rights Convention
- Tez No: 593805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nefret söylemi muhakkak belirli bir kişiye veya gruba yönlendirilmiş yorumları kapsamaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından bu kavramın kesin bir tanımı yapılmamıştır. Mahkeme, kararlarının bazılarında yalnızca“-dinsel hoşgörüsüzlük dâhil olmak üzere- hoşgörüsüzlüğe dayalı nefreti yayan, kışkırtan, teşvik eden veya meş-rulaştıran her türlü ifade biçimine”atıfta bulunmaktadır. Nefret söylemi için dünyaya baktığımızda ise, 1990'larda hem ABD'de hem de Avrupa'da ayrımcılık çerçevesi içinde ele alınmaya başlanmıştır. Bu bağlamda bilerek ve farkında olmaksızın farklı etnik, kültürel, dinsel ve cinsel kimlikleri veya fiziksel ve ruhsal olarak özürlü grupları hedef alacak aşağılama ve nefret içeren söz ve değişleri yasaklamaya başlamıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına baktığımızda, nefret dili kullanan kişinin etki alanı önemlidir ve bu kişinin siyasetçi olması durumunda sorumluluğunun daha yüksek olması gerektiği ve toplumda farklı olana yönelik tahammülsüzlüğü geliştirecek ya da arttıracak dilden kaçınması gerektiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Hate speech certainly includes comments directed to a particular person or group. There is no definite definition of this concept by the European Court of Human Rights. In some of its judgments, the Court refers only to ifade all forms of expression, inclu-ding religious intolerance, that spread, provoke, promote or justify hate based on intole-rance. When we look at the world for hate speech, it started to be handled within the framework of discrimination both in the USA and Europe in the 1990s. In this context, it has deliberately and unintentionally banned different ethnic, cultural, religious and sexual identities or promises and changes involving humiliation and hatred targeting physically and mentally disabled groups. When we look at the case-law of the European Court of Human Rights, the sphere of influence of the person who uses the language of hate is important, and if he is a politician, he should have a higher responsibility and avoid the language that will develop or increase intolerance towards the different in society.