Sütten kesilmiş saanen erkek oğlaklarının besi performansı üzerine canlı maya kültürünün etkileri
Effects of live yeast culture on fattening performance of weaned saanen male kids
  1. Tez No: 593806
  2. Yazar: ABDULLAH METLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışması sütten kesilmiş erkek Saanen oğlaklarında, kesif yeme ilave edilen Canlı Maya Kültürü, (Saccharomyces cerevisiae)'ın besi performansları ve İn Vitro gaz sindirilebilirliği üzerine etkisini araştırmak amacı için düzenlenmiştir. Çalışmada, 3-3,5 aylık yaşta 18 baş sütten kesilmiş erkek saanen oğlak her biri 6 adet içeren bir kontrol 2 deneme grubuna ayrılmıştır. Gruplar kesif yem ve fiğ samanı ile beslenmişlerdir. Canlı Maya Kültürü, (Saccharomyces cerevisiae) kesif yem ve fiğ samanı üzerine 0 g, 25 g/baş, 50 g/baş olacak şekilde katılarak verilmiştir. 8 haftalık deneme sürecince canlı maya kültürü takviyesi canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı üzerine önemli bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Ayrıca Canlı Maya Kültürü, (Saccharomyces cerevisiae) In vitro gaz sindirilebilirliği ve ME (Metabolik Enerji) etkisi olmamıştır. Sonuç olarak sütten kesilmiş erkek saanen oğlaklarında kesif yem ve kaba yeme Canlı Maya Kültürü katılmasının canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranı üzerine ve in vitro gaz sindirimine etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte besleme zamanının ve verilen canlı maya kültürünün miktarı artırılırsa, maya kültürünün daha etkili olduğu gözlemlenebilir.
Özet (Çeviri)
His thesis was designed to investigate the effect of live yeast culture (Saccharomyces cerevisiae) added to the concentrate on fattening performances of weaned saanen male kids and In vitro gas digestibility of feeds. In this study, 18 weaned male saanen kids aged 3-3.5 months were divided into control and two groups. The groups were fed with standard concentrate feed and vetch straw. Live Yeast Culture (Saccharomyces cerevisiae) was added to ration at 0 g, 25 g and 50 g per/ head for 8-week period. Adding live yeast culture supplement did not have an effect on live weight, live weight gain, feed consumption, feed utilization rate. Live yeast culture (Saccharomyces cerevisiae) did not effect on In vitro gas digestibility and ME (Metabolic Energy). As a result, the addition of live yeast culture on weaned male saanen kids had no effect on live weight, live weight increase, feed consumption and feed utilization rate and in vitro gas digestion. However, if the time of the feeding and amount of the yeast culture increased, the yeast culture could be more effective.