Türkiye'de yaşanan ekonomik krizler, mali etkileri ve kamusal tedbirler: 2001 ve 2008 krizleri
The economic crises that Turkey experienced, their fiscal effects and public precautions: 2001 and 2008 crises
- Tez No: 593851
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNHAN ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada kriz olgusu incelenecek, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krizlerden ve bu krizlerin etkilerinden bahsedilecektir. Çalışmanın birinci bölümünde kriz kavramı üzerinde durulacak, konumuzla doğrudan ilişkisi bulunan ekonomik kriz kavramı tanımlanacak ve finansal kriz olgusu detaylandırılacaktır. Bölümün sonunda ise ülkelerin yaşadıkları krizlerin nedenlerini açıklamaya yönelik modeller üzerinde durulacak olup, krizlerin oluşumlarını açıklamaya yönelik yaklaşımlar ortaya konulacaktır. Çalışmanın ikinci bölümünde 1980 yılından itibaren günümüze kadar ülke ekonomisindeki değişimden bahsedilecek, akabinde Türkiye'nin yaşadığı 1994, 2001 ve 2008 krizleri açıklanacak ve nitelikleri ortaya konulacaktır. Tezimizin ana konusunu oluşturan 2001 ve 2008 krizlerinin nedenleri, etki alanları, yarattığı sonuçlar ve bu krizler karşısında alınan tedbirler bölümde detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise 2001 ve 2008 krizleri arasında karşılaştırma yapılarak Türkiye'nin yaşadığı bu iki krizin mali etkileri üzerinde durulacak, krizlere karşı alınan tedbirler incelenecek ve bu krizlerden sonra ülke ekonomisinin genel durumu üzerinden tespitler yapılmaya çalışılacaktır. Çalışmamızın ana amacı 2001 ve 2008 krizlerinin etkilerini, neden sonuç ilişkisi içinde ele alarak karşılaştırmak; krizlerin aşılması amacıyla alınan kamusal tedbirlerin ne derece etkin olduğunu incelemektir.. Çalışmada 2001 ve 2008 krizleri; nedenleri, alınan tedbirler, makroekonomik değişkenler ve krizlerden sonra Türkiye ekonomisinin genel durumu açısından karşılaştırılacak, muhtemel krizlerin önüne geçilmesi açısından ne gibi tedbirler alınması gerektiği ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study , phenomenon of crisis will be analysed, the crises that have occurred in Turkey and effects of these will be mentioned. In the first section of the study, the crisis concept will be dwelt on, economic crisis consept,which is the subject matter, will be defined and the phenomenon of financial crisis will be detailed. At the end of the section, the models developed to explain the reasons of crises willl be dwelt on and approaches that try to interpret the reasons of crises will be analysed. In the second section, the changes in Turkish economy from 1980 towards today will be mentioned, afterwards the crises that Turkey experienced in 1994, 2001, 2008 and their features will be explained. Furthermore, 2001 and 2008 crises which are the main subject of our study, the reasons, sphere of influence, consequences and precautions that had been taken against these crises will be explained thoroughly. In the final section, the fiscal effects of 2001 and 2008 crises will be conducted, precautions that had been taken against them will be analysed by making a comparison between the two crises and conclusions will be established in terms of general economic situation of the country after both crises. The main goal of our study is to compare the impact of 2001 and 2008 crises by using cause and effect relation and examine the effectiveness of public precautions that had been taken against them. In the study, 2001 and 2008 crises, their reasons, precautions, macroeconomic variables and the general situation of Turkish economy after these crises will be compared and the possible measures that can be taken to prevent future crises will be put forward.