Prediction of the football match results with using machine learning algorithms
Makine öğremesi algoritmaları kullanılarak futbol maç sonuçları tahmini
- Tez No: 593852
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÖZÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankaya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, İspanya Premier Ligi futbol maçlarının tahmin sonuçları üç makine öğrenme algoritması kullanılarak elde edilmiştir. Veri seti, dört sezon maç istatistiklerini ve sonuçlarını içermektedir. Ayrıca bu tez, maç sonuçlarına doğrudan etki edebilecek istatistiksel bazda performans parametrelerini incelemiştir. Öznitelik seçimi teknikleri, veri kümesine ait olan ilgisiz öznitelikleri azaltmak için kullanılmıştır. Tahmin sonuçları hesaplanırken üç farklı sınıflandırma algoritması kullanılmıştır. Bunlar yapay sinir ağları, destekçi vektör makineleri ve k-en yakın komşu algoritmasıdır. Destek vektör makinesi sınıflandırıcısı, veri kümesinde seçilen on beş özellik için uygulandığında diğer sınıflandırıcılara göre yüksek sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, prediction results of the Spanish La Liga football matches were obtained by using three machine learning algorithms. The dataset includes four season match statistics and the results of these matches. In addition, this thesis investigated which performance parameters of the football game statistics affected the game results. Feature selection techniques were used to reduce the number of attributes. Three different classifiers which are artificial neural network, support vector machine and k- nearest neighborhood were used for prediction. Support vector machine classifier reached better results than the other classifiers when applied for the chosen fifteen attributes in the dataset.