İlkokul öğrencilerinin anlama ve anlatma becerilerinin hikâye anlatıcılığı yolu ile geliştirilmesi
Improving Turkish students' narrative and comprehension skills through storytelling
- Tez No: 593925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin anlama ve anlatma becerilerinin, hikâye anlatıcılığı yolu ile geliştirilmesidir. Araştırmada anlama becerileri dinleme ve okuma; anlatma becerileri yazma ve konuşma öğrenme alanlarını içermektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ankara ili Pursaklar ilçesine bağlı bir devlet okulunda üçüncü sınıfta öğrenim gören dokuz öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Birinci dönem Türkçe dersi karne notları, sınıf öğretmeninin gözlem ve görüşleri esas alınarak öğrenciler iyi, orta, zayıf olarak gruplandırılmış ve her grupta üçer öğrenci olacak şekilde toplam dokuz öğrenciyle çalışma yürütülmüştür. Öğrencilerin seçiminde gönüllülük esas alınmıştır. Bu çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması benimsenmiştir. Veri toplama araçları olarak dinlediğini anlama testleri, hikâye elementleri değerlendirme ölçeği, hikâye anlatıcılığı rubriği, araştırmacı günlüğü, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrencilerin uygulama anındaki durumlarını betimleyebilmek amacıyla video kamera kayıtları kullanılmıştır. Hazırlanan eylem planı 48 saat uygulanmıştır. Öğrencilerin dinlediğini anlama, sözlü anlatım (hikâye anlatıcılığı) ve yazılı anlatım becerileri; eylem planı başında, öğretim devam ederken ve plan sonunda olmak üzere toplam üç defa ölçülmüştür. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz tekniği; nicel verilerin analizinde ilişkili ölçümler için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları eylem planı devam ettikçe öğrencilerin dinlediğini anlama, sözlü anlatım (hikâye anlatıcılığı) ve yazılı anlatım (hikâye yazma) becerilerinin geliştiğini ortaya koymaktadır. Öğrencilerin uygulama sonunda, uygulama öncesi ve uygulama sırasına göre; dinlediğini anlama, sözlü ve yazılı anlatım alanlarında daha yüksek puan aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to improve third-grade students' comprehension and narrative skills through storytelling. In the present study, we used comprehension skills as listening and reading learning domain. Furthermore, narrative skills include writing and speaking learning areas. Nine Turkish third graders from in public schools in Ankara were selected by using the maximum diversity sampling, one of the purposeful sampling methods. Students diagnosed three groups (high - medium - low) by using Turkish course notes, opinions of the classroom teacher's observation and opinions and student volunteering. The study was conducted as action research. Listening comprehension and narrative texts, student writings and story elements assessment scale, storytelling rubric, researcher's diary, semi-structured interview, and video camera recordings were used to collect data. The action plan was implemented for 48 hours. Students' listening and reading comprehension, storytelling and writing skills were measured three times, in the beginning, middle and the end of the action plan. Analyzing qualitative data descriptive analysis technique were used. Wilcoxon signed rank test was used to analyze quantitative data. The results revealed that all students improved their listening comprehension, narrative and written expression skills as a result of a 48 hours action plan. The end of the action plan students' all three skills' scores were higher in comparing with before and during scores. The difference which was in favor of the end of the plan proved to be statistically meaningful.