Polianilin/perlit kompozitlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of polyaniline/perlite composite
- Tez No: 593926
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ, DOÇ. DR. MEHMET ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, öncelikle uygun bir başlatıcı ve 0.5 ml HCl çözücü kullanarak kimyasal polimerleşme ile iletken polianilin (PAni) sentezi gerçekleştirmiştir. Daha sonra anilin monomeri ile inorganik yapıda olan genleşmiş perlit (EP), HCl ortamında başlatıcı (NH4)2S2O8 ile PAni/perlit kompoziti sentezlenmiştir. Amaca uygun olarak kompozitlerdeki PAni oranı 3, 2, 1 ve 0.5 ml olarak seçilmiştir. Sentezlenen kompozitlerin yapısal özellikleri, Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) ile araştırılmış ve kompozit oluşumunu destekleyen pikler gözlenmiştir. Bozunma sıcaklıkları termal gravimetrik analiz (TGA) ile incelenmiş ve kompozit yapının PAni yapısına göre daha kararlı olduğu gözlemlenmiştir. PAni ve kompozitlerin yüzey morfoloji incelemeleri, taramalı elektron mikroskobu ve enerji dağılım spektrometresi (SEM-EDS) ile gerçekleştirilmiştir. Yüzey morfolojisi ile C, N oranları kompozit yapının oluştuğunu göstermiştir. İlaveten, X-Işınımı Kırınımı (XRD) analizleri ile bu oluşan kompozitlerin amorf yapıda olduğu tespit edilmiştir. PAni ve kompozitlerin elektriksel iletkenlikleri Van der Pauw tekniği ile ölçülmüştür. Sonuçlar, kompozit yapının PAni ye göre daha düşük bir iletkenliğe sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, PAni oranı düştükçe kompozitlerin elektriksel iletkenliklerinde ve yoğunluklarında bir azalma ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, we first conducted the conductive polyaniline (PAni) synthesis by chemical polymerization using a suitable initiator and 0.5 ml HCl solvent. Then, PAni / perlite composites were synthesized in HCl medium by using anilin monomer and perlite which has inorganic structure with initiator (NH4)2S2O8. In accordance with the purpose, he PAni ratio in the composites was selected as 3, 2, 1 and 0.5 ml. The structural properties of the synthesized composites were investigated by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and the peaks supporting the composite formation were observed. Decomposition temperatures were investigated by thermal gravimetric analysis (TGA) and it was observed that the composite structure was more stable than the PAni structure. Surface morphology studies of PAni and composites were performed by scanning electron microscopy and energy dispersive spectrometry (SEM-EDS). The surface morphology and the C, N ratios show that the composite structure is formed. In addition, X-Ray Diffraction (XRD) analyzes have determined that these composites are amorphous. Electrical conductivity values of PAni and composites were measured by the Van der Pauw technique. The results showed that the composite structure has a lower conductivity than PAni. In addition, a decrease in the electrical conductivities and densities of the composites occurs as the PAni ratio decreases.