Yerel yönetimlerde katılımcı bütçeleme ve kent konseylerinin rolü
Participatory budgeting in local governments and role of city councils
  1. Tez No: 593949
  2. Yazar: KADİR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI HAKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı, yerel yönetimlerde son yıllarda sıklıkla uygulanan katılımcı yaklaşımların etkinliğini sorgulamaktır. Bu bağlamda katılımcılık kavramı ve katılımcı uygulamaların başında gelen katılımcı bütçeleme programları teorik çerçevede ele alınmış, dünyada ve Türkiye'deki uygulama örnekleri incelenmiştir. Yerel Gündem 21 süreci sonrasında Türkiye'de katılımcı uygulamaların en önemli paydaşlardan biri olan kent konseylerinin bütçe yapım sürecindeki rolünü anlamak amacıyla bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saha çalışmasında 57 kent konseyi ve seçilen belediyelerle anket çalışması düzenlenmiş, konseylerin belediyeler ile ilişkisi, bütçe sürecindeki rolü ve katılımcılık algısı ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda, kent konseylerinin belediye bütçe sürecinin etkin ve katılımcı bir şekilde yürütülmesi önemli bir paydaş olduğu, konseyin aktif olarak yapım sürecinde yer aldığı belediye bütçelerinin daha katılımcı uygulamalar ortaya koyduğu görülmüştür. Bununla birlikte, çalışma, konseylerin belediyelerle ilişkisini anlamaya yardımcı olduğu için katılımcı bütçelemenin daha etkin yapılabilmesi amacıyla öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to question the effectiveness of participatory approaches that have been frequently applied in local governments in recent years. In this context, participation as a concept and participatory budgeting programs as one of the most popular participatory practices were examined in a theoretical framework and successful examples in the world and in Turkey were analyzed. A field study was carried out in order to understand the role of city councils, which are one of the most important stakeholders in participatory practice in Turkey after Local Agenda 21, in the budget-making process. In this field study, surveys were conducted with 57 city councils and selected municipalities to demonstrate their relationship, city councils' role in the budgeting process and their participation perception. As a result of the study, it was seen that city councils are an important stakeholder to constuct an effective and participatory implementation of municipal budget process. Also, it was understood that municipal budgets in which councils were actively involved in the budgeting process were more successful and participatory. Besides, as this study helps to understand the relationship between municipalities and city councils, recommendations have been developed to improve participatory budgeting in a more effective way.