How can participatory democracy practices contribute to local governments to become a green city? A comparative case study: Lisbon and Istanbul
Katılımcı demokrasi pratikleri yerel yönetimlerin yeşil kent olmalarına nasıl katkı sağlayabilir? Karşılaştırmalı vaka çalışması: Lizbon ve İstanbul
  1. Tez No: 794443
  2. Yazar: BURCU GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN YENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, katılımcı mekanizmanın kentin daha çevre ve iklim dostu olma yolundaki evrimi üzerindeki olası etkisine odaklanmaktadır. Yeşil şehir konsepti, şehirlerin çevre koruma ve iklim değişikliği eylemlerine gerekli özeni gösterip göstermediğini tanımlamak için seçilmiştir. Yıllar içinde demokrasi gelişti ve tanımının aksine daha temsili hale geldi. Sosyal adalet ve çevresel adalet taleplerindeki artış göz önüne alındığında, doğrudan demokrasi daha çok talep edilir hale geldi. Bu aynı zamanda daha çok katılımcı mekanizma talebini beraberinde getirdi. Katılımcı mekanizmalar içinde en başarılısı ve en somut olanı ise katılımcı bütçedir. Bu yüzden iki farklı şehir üzerinde çalışmak için bu sistem seçildi: Lizbon ve İstanbul. Bu tez, eğer insanlar karar alma mekanizmalarına daha fazla dahil edilirse, katılımcı mekanizmaların şehrin çevre koruma ve iklim değişikliği eylemlerini iyileştirebileceğini iddia ediyor. Katılımcı mekanizmalar, yerel yönetimlerin çevre ve iklim değişikliği konularına olan ilgisini artırmaktadır. Katılımcı bütçe, insanları doğrudan şehir yönetimine dahil etmenin önemli bir yoludur.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the participatory mechanism's possible influence on the city's development to become more environmentally and climate-friendly. I chose the green city concept to determine if the cities are paying necessary attention to their environmental protection and climate change actions. Over the years, democracy evolved and became more representative in contrast to its definition. Given the increased demands of social justice and environmental justice, direct democracy became more requested. That also brought more participatory mechanism demand. Among the participatory mechanisms, the participatory budget is the most successful and the most concrete one. That is why I selected this system to study in two different cities; Lisbon and Istanbul. This thesis claims that participatory mechanisms can improve the city's environmental protection and climate change actions if the people get more included in the decision-making mechanisms. Participatory tools increase the local governments' interest in environmental and climate change issues. The participatory budget is a meaningful way to incorporate people directly into city management.