Banking relationship and firm performance
Banka ilişkileri ve firma performansı
  1. Tez No: 357740
  2. Yazar: GÖZDE SUNGU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, Türkiye?de 2003-2011 tarih aralığında Borsa İstanbul?da listelenmiş olan firmaların performanslarıyla, bu firmaların kredi kullandıkları bankaların sayısı arasındaki ilişkiyi 2AEK (iki aşamalı en küçük kareler) modeli kullanarak incelemektedir. Araştırmada, bankalar uluslarına, sermaye yapılarına ve yönelimlerine göre; firmalar büyüklüklerine göre ve araştırma dönemi 2008 yılında yaşanan küresel krizin Tük ekonomisi ve finansal sitemi üzerine etkilerine göre kriz ve kriz harici dönem olarak ayrılmıştır. Araştırma sonuçları; firma performanslarıyla kredi kullanılan bankaların sayısı arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Fakat firmalar büyüklüğüne göre ve araştırma dönemi kriz ve kriz harici dönem olarak ayrıldığında, bu negatif ilişkinin sadece küçük firmalar ve kriz harici dönem için geçerli olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, firma yaşı, büyüklüğü, banka kredileri haricinde kullanılan diğer borçlanma araçlarının varlığı, grup firması olması, ait olunan grubun içindeki firmalardan birinin banka olması, uluslararası bir firma olma, hükümetten teşvik alma ve devletin sermayedarlar arasında olması kredi alınan bankaların sayısını istatistiksel olarak anlamlı etkilediği gözlenmiştir. Fakat bu faktörlerin anlamlılıkları banka türüne, firma büyüklüğüne ve araştırma dönemine göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between firm performance and the number of banking relationships for the publicly traded Turkish firms listed in the Borsa Istanbul (BIST) for the period 2003-2011, by using 2SLS model. In the analysis, banks are categorized according to their nationalities, ownership structures and orientations; firms are classified based on their size as small and large, the sample period is divided into two as crisis and non- crisis years, considering the effect of the 2008 global crisis on the Turkish economic and financial system. I find that firm performance decreases as the number of banking relationships increases, regardless of bank types. However, this negative relationship between firm performance and the number of banks is observed only in non-crisis times and for only small-sized firms. I also find that firm age, size, obtaining funding from external sources other than bank loans, belonging to a group, related lending, being a multinational company, incentives obtained from government and state-ownership are significant factors affecting the number of banking relationships. However, the significances of these variables differ for different bank and firm types, and for sub-periods.