Dünya'da ve Türkiye'de yoksulluk ve yoksullukla mücadele politikaları
Poverty in the world and in Turkey and fight against poverty policies
- Tez No: 594024
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Finance, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
En bilinen tanımıyla yoksulluk; insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamaması, kişilerin minimum yaşam standartlarına sahip olamaması anlamına gelir. Yoksulluğun başlıca sebepleri olarak eğitim eksikliği, savaş ve siyasi istikrarsızlıklar, ulusal borçlar ve sosyal eşitsizlik sıralanabilir. Son yıllarda sosyal bilimcilerin önemli araştırma konusu haline gelen yoksulluk, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren artan küreselleşmeyle beraber hem az gelişmiş hem de gelişmiş ülkelerin ortak problemi olmuştur. Tarihsel düzeyde kapsamı ve içeriği değişmekle beraber, ülkelerin yoksullukla mücadele çabaları kamu politikaları haline gelmiştir. Yoksulluk, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de göz ardı edilmemesi gereken birincil bir sorundur. Bu kapsamda bazı seçilmiş AB ülkelerinin gelir dağılımını gösteren Gini katsayıları ve kamu sosyal harcama kalemleri yıllar itibariyle tablolar halinde gösterilmiştir. Türkiye'nin makroekonomik göstergelerine yer verilerek seçilmiş AB ülkeleriyle karşılaştırılmıştır. Türkiye'de toplumun refahı için gelir düzeyi düşük ailelere yapılan yardımlardan bahsedilmiş, bu yardımları yapan kurumların yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty in it's the most known definition, means that Inability to meet basic needs and having minimum living standards. The main causes of poverty are lack of education, war and political instability, national debts and social inequality. Poverty, which has become an important research topic of social scientists in recent years, has become a common problem of both underdeveloped and developed countries as a result of increasing globalization since the second half of the 20th century. Because its scope and content have changed at the historical level, the efforts of countries to combat poverty have become public policies. Poverty in Turkey as well as all over the world is a primary issue that should not be ignored. In this context, Gini coefficients and public social expenditure items, which show the income distribution of some selected EU countries, are shown in tables by years. Turkey's macroeconomic indicators were given place and were compared with selected EU countries. Aids for family which has low income level by aiming of welfare society in Turkey, are mentioned, and the structure of aid agencies who has done these aids, has studied.