Selim İleri'nin Bodrum Dörtlemesi'nin psikanalitik açıdan incelenmesi
The psychoanalytic examination of Bodrum Quadruplet of Selim İleri
  1. Tez No: 594074
  2. Yazar: AYŞE KUŞ KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT CANATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Edebiyat ile psikanaliz, insan ve davranışları üzerine eğilen iki farklı disiplindir. Bu iki disiplinin; insan duyguları, bireysellik, çatışma ve bastırılmış duyguların ortaya çıkışı gibi birçok ortak konuları vardır. Edebiyat ve psikanaliz arasında güçlü bir bağ, yazar ve psikanalist arasında ortaklık vardır. Bilinçdışının gizlerini çözmeye çalışan psikanalistler, önlerine sunulmuş veri niteliğindeki eserler ile yazarın zihninin derinliklerine sızarlar. Bu yöntem ile hem eseri hem de yazarı çözme gayretindedirler. Psikanalizin Viyana'daki doğuşu ile sonrasındaki gelişimi ve yayılıp edebiyatla bağının oluşması bizi edebi esere psikanalitik pencereden bakmaya sevk eder. Yazarın yaratma serüveni, kendi bilinmeyenleri ile karakterlerin ruhsal ve psikolojik çözümü psikanalize duyulan ihtiyacı ön plana çıkarır. Freud ile başlayan, Jung, Lacan gibi psikanalistler ile zamanla gelişen bu ilişki sanatçı merkezli yaklaşımı da güçlendirir. İlk eserini 1968 yılında yazmaya başlayan Selim İleri bireyin yalnızlığına, ruhsal dünyasına, kişisel çatışmalarına sıkça yer verir. Bilinç akışı, iç monolog gibi teknikler ile kişinin ruhsal dünyasını okuyucuya yansıtır. Bireysel konuları psikolojik derinliği ile işlemesi psikanalitik bir inceleme için oldukça uygundur. Yaptığımız bu çalışma ile Selim İleri'nin Bodrum Dörtlemesi olarak bilinen Her Gece Bodrum, Ölüm İlişkileri, Cehennem Kraliçesi, Bir Akşam Alacası adlı romanları psikanalitik açıdan irdelendi. Başta Freud olmak üzere birçok psikanalistten faydalanıldı. İleri'nin Bodrum Dörtlemesi romanları kişisel bozukluklar, iç çatışmalar, Oidipus Kompleksi, rüya, cinsellik gibi birçok yönden incelendi. Anahtar Kelimeler : Edebiyat, Selim İleri, Psikanaliz, Freud, Bodrum Dörtlemesi Sayfa Sayısı : 96 Tez Danışmanı : Prof. Dr. A. Mecit CANATAK
Özet (Çeviri)
Literature and psychoanalysis are two different disciplines that focus on people and their emotions. These two disciplines have many common issues like human emotions, individuality, conflict and the emergence of repressed emotion. There is a strong bond between literature and psychoanalysis, and a partnership between writer and psychoanalist. Psychoanalysts, trying to solve the secrets of the unconscious, infiltrate into the depths ofthe author's mind with the works presented as data. With this method, they endeavor tosolve both the work and the author. The emergence of psychoanalysis in Vienna and its subsequent development and it's connection with literature leads us to look at literary work from the perspective of psychoanalysis. The author's adventure of creation and the psychological and psychological solution of his own unknowns and characters highlight theneed for psychoanalysis. This relationship, which began with Freud and developed overtime with analysts such as Jung and Lacan, strengthens the artist-centered approach. As of 1968, Selim İleri writes frequently about the loneliness, spiritual world and personal conflicts of the individual. He reflects one's spiritual world to the reader with many techniques such as flow of consciousness and internal monologue. It is suitable for apsychoanalytic examination of the individual issues with psychological depth. With this study, Selim İleri novels of Bodrum Quadruplet were analyzed from a psychoanalytic perspective. Many psychoanalysts were used, particularly Freud. The novels of Ileri Bodrum Quadruplet were examined in many ways such as personal disorders, internal conflicts, Oedipus complex, dream, sexuality. Key Words : Literature, Selim Ileri, Psychoanalysis, Freud, Bodrum Quadruplet Quantity of Page : 96 Supervisor : Prof. Dr. A. Mecit CANATAK