Dijital pazarlamada özel günlerin online mağazacılığa etkisi: Black Friday örneği
Impact of special days in digital marketing on online merchandising: Black Friday example
- Tez No: 594106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEBRİKE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde reklam modellerinin evrilmesi ile birlikte çok sayıda ticari firma bu sürece uyum sağlamış olup hala bu sürece adapte olmaya çalışan büyük, orta ve küçük ölçekli birçok firma da mevcudiyetini korumaktadır. Geleneksel medyadan dijital medyaya geçiş süreci ile birlikte çoğu firmanın hedef kitlesi bu bağlamda değişmiştir. Ticaret firmaları e-ticarete yönelerek pazar payını arttırmayı hedeflemektedir. Geleneksel medyada anlık raporlama analiz yapılamamakta ve harcanan bütçenin etkisi yeteri kadar ölçümlenememektedir. Dijital pazarlama sayesinde firmalar analiz rapor ve sonuçlarını net bir şekilde görebilmekte ve bunun sonucunda ise pazarlama departmanları dijitale daha fazla yatırım yapmayı istemektedir. Böylelikle pazarlama departmanları, üst yöneticilerine mevcut performanslarını daha net bir şekilde gösterebilmektedir. Bu çalışmada, dijital pazarlamaya yatırım yapan firmaların özel bir gün olan Black Friday'de yaptıkları kampanyaların etkisi incelenmektedir. Bu bağlamda, farklı bir ülkenin özel bir alışveriş günü olup son birkaç yıldır da Türkiye'de yer edinmeye başlayan Black Friday döneminde Türkiye'deki kullanıcıların internette nasıl bir satın alma davranışı sergilediği ve alışveriş alışkanlıklarının önceki ve sonraki haftalarda ne ölçüde değiştiği tespit edilmek istenmiştir. Çalışmanın amacı, dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan Google Ads reklamları ile Saat&Saat firmasının Black Friday döneminde yapmış olduğu kampanya stratejileri ve sonuçları üzerinden örnekler ile açıklama suretiyle dijital pazarlamanın özel günlerdeki olumlu etkisinin olup olmadığını göstermektir. Araştırmada yöntem olarak vaka çalışması yapılmış olup istatistiksel veriler ise Google Ads ve Google Analytics platformları üzerinden alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today while numerous firms have complied with the evolution of advertisement models, there are still various small- and medium-scale firms and enterprises that try to adapt to this process. During the transition from traditional media to digital media, target audience of many firms has changed within this context. Commercial firms have verged to e-commerce and target to increase their market share. There is a lack of instantaneous reporting and analysis in traditional media and the impacts of spent budget cannot be sufficiently measured. With digital marketing, firms can clearly see analysis reports and results, therefore, marketing departments of these firms want to invest more in the digital. Thus, marketing departments can show their current performance more clearly to top managers. In this study, the impacts of Black Friday - a special day - campaigns of firms that invest in digital marketing are analyzed. Within this context, this study aims to identify online purchasing behavior of users in Turkey and measure how much their shopping habits change in the prior and following weeks during Black Friday, the special shopping day in different countries which started to become a widespread practice in Turkey in the last few years. The purpose of this study is to show by using Google Ads advertisement as one of the digital marketing methods whether digital marketing in special days has a positive impact by providing examples from special Black Friday campaign strategies and results of Saat&Saat firm. Case study is selected as the research method and statistical data are collected from Google Ads and Google Analytics platforms.