Karaisalı ekolojik koşullarında lavanta (Lavandula angustıfolıa mıll.)'nın birinci yılda (tesis yılı) verim ve uçucu yağ oranı için uygun hasat zamanının belirlenmesi
Determining the suitable harvest time of lavanta (Lavandula angustifolia mill.) for yield and essential oil cintent the first year (facility year) in karai̇sali ecologial conditions.
  1. Tez No: 594119
  2. Yazar: OSMAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Adana ili Karaisalı ilçesi ekolojik koşullarında lavantada birinci yılda (tesis yılı) uçucu yağ oranı ve verim için uygun hasat zamanını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Marjinal arazi koşullarında 'Tesadüf Blokları Deneme Desenine' göre kurulan denemede 4 farklı zamanda, 29 Haziran 2019, 7 Temmuz 2019, 22 Temmuz 2019 ve 3 Ağustos 2019 tarihlerinde çiçek hasatı yapılmıştır. Bu çalışmada bitki boyu, bitki çiçek sapı uzunluğu, bitki çiçek başak uzunluğu, taze dallı çiçek verimi, kuru dallı çiçek verimi, kuru çiçek verimi, uçucu yağ oranı ve uçucu yağ verimi gibi karakterler incelenmiştir. Çalışmada elde edilen verilere göre bitki boyu yapılan hasat zamanına göre 33.63 ile 42.66 cm, bitki çiçek sap uzunluğu 18.13 ile 19.26 cm, çiçek başak uzunluğu ise 8.60 ile 9.96 cm arasında bulunmuştur. Taze dallı çiçek verimi ise 14.27 – 18.66 kg/da, kuru dallı çiçek verimi 4.09 – 7.27 kg/da, kuru çiçek verimi de 2.56 – 4.64 kg/da arasında değişmiştir. Hasat zamanına göre uçucu yağ oranı % 3.96- 5.80, uçucu yağ verimi de 0.90 – 0.206 kg/da arasında bulunmuştur. Uçucu yağdaki linalool oranı %17.48 ile 25.75, linalil asetat oranı da % 14.05 ile 21.67 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the appropriate harvesting time for yield and essential oil in lavender of first year (plant year) in the ecological conditions of Karaisalı district of Adana province. The experiment was designed base on randomized factorial plot design under marginal terrain conditions and its flower was harvested at 4 different times on 29 June 2019, 7 July 2019, 22 July 2019 and 3 August 2019. In this study, plant height, plant flower stem length, plant flower spike length, fresh branched flower yield, dry branched flower yield, dry flower yield, essential oil content and essential oil yield were examined. According to the data obtained in the study, plant height was found between 33.63 and 42.66 cm, plant flower stem length was 18.13 and 19.26 cm and flower spike length was between 8.60 and 9.96 cm. Fresh branched flower yield was 14.27 - 18.66 kg da-1, dry branched flower yield was 4.09 - 7.27 kg da -1 and dry flower yield was between 2.56 - 4.64 kg da-1. The essential oil content and yields were ranging from 3.96- 5.80% and 0.90 – 0.206 kg da-1 respectively, according to harvesting times. The ratio of linalool in essential oil ranged between 17.48 % with 25.75 %, and linalyl acetate ratio ranged between 14.05% with 21.67%.