Thermal effects on punch shear and impact behaviors of laminated composite materials
Tabakalı kompozit malzemelerin zımba kayma ve darbe davranışlarına termal etkiler
  1. Tez No: 594122
  2. Yazar: AKIM DJELE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kompozit malzemeler sahip oldukları yüksek mukavemet-ağırlık oranları sayesinde birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Enine yükleme, delaminasyon, elyaf kırılması ve matris çatlaması gibi kompozit malzemelerde ciddi hasarlara neden olabilmektedir. Bu çalışmada, tabakalı kompozit malzemelerin zımba kayma ve darbe davranışları üzerine sıcaklığın etkisi incelenmiştir. Zımba kayma test aparatı, önceki araştırmalara uygun olarak üretilmiş ve yarı-statik testler (QST) Shimadzu evrensel test cihazı ile birlikte tasarlanmış aparatla kullanılarak yapılmıştır. Yarı statik testler için 1 mm / dak, 10mm / dak, 20mm / dak, 40mm / dak ve 60mm / dak test hızları seçilmiştir. CEAST Fractovis Plus darbe test cihazı kullanılarak 20J, 30J, 50J ve 80J olmak üzere dört farklı darbe enerjisinde, düşük hızlı darbe (LVI) testleri yapılmıştır. Hem QST hem de LVI testi için 100x100 mm boyutlarında S2 cam / epoksi ve hibrid karbon-kevlar / epoksi kompozit numuneler kullanılmıştır. Test cihazına, 12,70 mm çapa sahip düz ve yarı küresel uçlu silindirik zımba monte edilmiştir. Testler, ilk önce oda sıcaklığında (23°C) ve sonra sıcaklığın etkisini incelemek için 40°C, 60°C ve 80°C sıcaklıklarda yapılmıştır. Yapılan testler sonucunda kuvvet-çökme eğrileri çizilmiş ve absorbe edilen enerji değerleri elde edilmiştir. Statik ve dinamik testlerin sonuçları karşılaştırılarak aralarında bir ilişki kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Composites are widely used in many applications thanks to their high strength-weight ratio. Transverse loading can cause serious damage to composite materials such as delamination, fiber breakage and matrix cracking. In this study, the thermal effects on punch shear and low velocity impact behaviors of laminated composite materials were investigated. The punch shear apparatus was fabricated in accordance with the previous researches and the quasi-static tests (QST) were performed by using Universal Shimadzu Tensile Testing Machine with the designed apparatus. Various speeds of crosshead as 1 mm/min., 10 mm/min., 20 mm/min, 40 mm/min and 60 mm/min were chosen for quasi-static tests. Low velocity impact (LVI) tests were carried out by using CEAST Fractovis Plus impact test machine at four different impact energies, 20J, 30J, 50J, and 80J. S2 glass/epoxy and hybrid carbon-kevlar/epoxy composite specimens with dimensions of 100x100 mm were used for both QST and LVI tests. Flat-nose and hemispherical nose impactors with a cylindrical punch diameter of 12.70 mm were mounted to the test machines. The tests were firstly performed at room temperature (23°C) and after with varied degree of temperature namely 40°C ,60°C and 80°C, in order to observe the effects of the temperature. After the experiments, the load-displacement graphs were plotted and the absorbed energy determined. The results of quasi-static punch shear test were compared to those of the low-velocity impact test and conclusion drawn.