Hünnap (Ziziphus jujuba) tohumlarının çimlenmesi üzerine bazı ön işlemlerin etkisi
The effect of some pre-processes on graining of seeds of jujube (Ziziphus jujuba)
  1. Tez No: 594157
  2. Yazar: RECEP POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu çalışmada, Isparta bölgesinden toplanan hünnap (Ziziphus jujuba) bitkisi tohumlarının çimlenme engelinin yok edilmesi ve bazı önişlemlere tabi tutularak çimlenme yüzdesinin ve çimlenme hızının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya konu tohumlar 2018 yılı sonbaharında Isparta bölgesindeki hünnap bireylerinden toplanarak, önişleme tabi tutulup, ekiminin yapılacağı zamana kadar meyve eti temizlenerek gölgede kurutulduktan sonra 4±1°C'de buzdolabında muhafaza edilmiştir. Önişlem olarak konsantre H2SO4 ile muamele yapılarak tohumlar ekime hazırlanmıştır. Şubat ayında H2SO4 ile muamele edilen tohumlar 3 tekrarlı olacak şekilde ve her bir tekrar için 45 tohum kullanılarak sera koşullarında ekilmiştir. Sera koşullarında ekilen tohumlarda en yüksek çimlenme yüzdeleri (% 54.1) tohum kabuğu kırılarak embriyosu ekilen tohumlarda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It was determined effacement of germination barrier of Jujube (Ziziphus jujuba) seeds, germination percentage and rate in this study. Jujube seeds were collected from jujube trees in 2018 in Isparta. They were protected at 4±1°C in refrigerator after they were dried in the shade by cleaning fruit flesh until pre-treatment and planting time. The seeds were prepared to sowing by treaeting with concentrated H2SO4 as pre-treatment. The seeds were sown by using 45 seeds with 3 replications under greenhouse conditions in February. The highest germination percentage was determined as % 51.4 in seeds sown embryoes of them by breaking the pot trays in under greenhouse conditions