Türkçe ve Arapçada sıfat-fiiller karşıtsal bir inceleme
Adjective-verbs in Turkish and Arabic: A contrastive study
  1. Tez No: 594176
  2. Yazar: NECLA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, hem yapı hem de kaynak bakımından farklı iki dil olan Arapça ve Türkçedeki önemli gramer konularından birisi olan sıfat-fiiller konusu ele alınmıştır. Sondan eklemeli bir dil olan Türkçe, bükümlü bir dil olan Arapça ile karşılaştırılarak iki dildeki farklılık ve benzerlikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Adı geçen dillerin ayrı dil gruplarına mensup olmalarından dolayı benzerlikten çok zıtlıklara değinilmiştir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, adjective-verbs, which is one of the important grammatical subjects in Arabic and Turkish, which are two different languages in terms of both structure and source, are discussed. Turkish, which is an additive language, was compared with Arabic, which is a twisted language, and the differences and similarities between the two languages were tried to be determined. Since the said languages belong to different language groups, contrasts are mentioned rather than similarities. In the research, general screening model was used.