İşgörenlerde örgütsel tükenmişlik algısı ve işten ayrılma niyeti: Ampirik analizi
Organizational burnout perception for employees and intention to leave: Empirical analysis
- Tez No: 594189
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 1970'lerden beri iş yaşamında yerini koruyan tükenmişlik algısının günümüzde turizm işletme belgeli işletmelerde çalışan personelin örgütsel tükenmişlik düzeyinin belirlenmesidir. Bu amaç için oluşturulan anket formunda kişinin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, eğitim durumu gibi demografik faktörlerin olduğu soruların yanı sıra 22 soruluk Maslach'ın 5'li likert tipine göre hazırlanan tükenmişlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırma Kastamonu, Karabük ve Çankırı'da bulunan turizm işletme belgeli tesislerde çalışan 302 çalışan üzerinde uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler istatiksel paket programı aracılığıyla değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tükenmişlik envanterinin puanlama anahtarına göre tükenmişlik düzeyi orta derecede bulunmuştur. Buna ek olarak örgüt çalışanlarının tükenmişlik algılarının demografik faktörlere göre değişmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the level of organizational burnout of personnel working in tourism enterprises with the perception of burnout which has been in business since 1970s. For this purpose, a questionnaire consisted of demographic factors such as age, gender, marital status, educational status, and burnout scale prepared according to Maslach's 5-point Likert type with 22 questions. The research was carried out on 302 employees working in facilities of tourism operation certificate in Kastamonu, Karabük and Çankırı. The data obtained from the surveys were evaluated by statistical package program. According to the results of the research, the burnout level of the burnout inventory was found to be moderately moderate. In addition, it was concluded that the perceptions of burnout of the employees of the organization did not change according to demographic factors