Finansman türü olarak proje finansmanı ve bir uygulama örneği
Project finance as a finance type and an application example
- Tez No: 594301
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, proje finansman türünün proje verimliliğine etkileri ve proje finansmanının kredilendirme süreçleri, vade yapıları, teminat unsurları incelenmiştir. Ülkemizde proje finansman kredisi ile tamamlanmış projeler ve verimlilikleri araştırılmıştır. Proje finansman kredilerinin ülkemiz makroekonomik şartlarına uyumu değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, proje finansman kredisi ile 10 yıl vadeli, gayrimenkul niteliği taşıyan bir AVM (alışveriş merkezi) projesi tasarlanmıştır. Alışveriş merkezi projesi için dükkân kira kontratları teminat gösterilerek, bankadan fon sağlanmıştır. Projenin gerçek sonucu tablolarla özetlenmiş ve yorumlanmıştır. Koşullar bu şekilde gerçekleşmiş olmasaydı nasıl sonuçlanırdı üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Doluluk oranları yüksek olsaydı alternatifi değerlendirilmiştir. Kira ödemeleri Türk lirasına çevrilmeseydi alternatif senaryosu değerlendirilmiştir. Böylelikle, AVM (alışveriş merkezi) projesinin 10 yıllık süreçteki başarı grafiği tüm yönleriyle resmedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of Project finance model selection on Project efficiency and the lending processes, maturity structures and collateral elements of the Project finance are examined. The projects completed in Turkey with Project finance loans and their efficiency were evaluated. The compliance of the Project finance loan with the macroeconomic conditions of our country wa evaluated. In this context, a shopping mall Project with 10 year real estate quality was simulated with the project finance loan. For the shopping center project, shop leases were provided as collateral and funds were provided from the bank. The actual outcome of the Project is summarized and interpreted in tables. How conditions would have been concluded if conditions had not been fulfilled in this way. If the occupancy rates were high, the alternative was evaluated. The alternative scenario would have been considered if the lease payments had not been translated into turkish lira. Thus, the success graph of the shopping mall Project over the 10 year period was illustrated in all aspects.